V najbližších mesiacoch by sa na našich cestách malo začať objavovať viac elektrických vozidiel a masívnejšie sa začne aj s výstavbou nabíjateľných staníc.
Vláda totiž schválila Akčný plán rozvoja elektromobility, ktorý obsahuje pätnásť konkrétnych opatrení. Dobrou správou je, že dotácie na nákup elektrických áut budú pokračovať. Na tento účel je vyčlenených päť miliónov eur. Ďalší milión eur dostanú samosprávy na výstavbu nabíjateľných staníc. Finančné investície nebudú smerovať len do výstavby infraštruktúry pre elektrické vozidlá, ale podporí sa aj výskum a vývoj komponentov do elektromobilov. „Elektrifikácia v doprave je jednoznačný smer, ktorý si vybrali automobilky. Slovensko sa musí zamerať na poctivú a trpezlivú implementáciu všetkých opatrení aj kvôli závislosti našej ekonomiky od tohto sektora,“ informoval Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA). Momentálne sa na Slovensku nachádza približne 250 nabíjacích staníc, ich počet sa však bude zvyšovať. Napomôcť tomu má okrem podpory jeden milión eur pre samosprávy aj zjednodušenie administratívneho procesu, ktorý súvisí s ich výstavbou.
Dotácie budú pokračovať
Akčný plán rozvoja elektromobility zavádza do praxe viaceré opatrenia, o ktorých sa diskutovalo už dávnejšie. „Pre podnikateľov zavedieme zrýchlené odpisy na elektromobily aj na nabíjacie stanice. Ďalším z dôležitých opatrení je podpora výskumu a vývoja výroby batérií pre elektromobily,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Od januára 2020 budú mať elektrické vozidlá farebne odlíšené evidenčné čísla. Tie ich budú oprávňovať jazdiť vo vyhradených pruhoch a vďaka nim budú môcť parkovať aj v nízkoemisných zónach. Motivovať ku kúpe elektrického vozidla má nových majiteľov aj finančná podpora v celkovej výške päť miliónov eur. Rezort hospodárstva sa rozhodol v dotáciách pokračovať preto, že pilotný projekt bol mimoriadne úspešný. Podporu na nákup využilo celkovo 831 žiadateľov, čo spôsobilo, že predaj elektrických áut a plug-in hybridov stúpol medziročne až o 350 percent. „Systém podpory by mal byť nastavený podobne ako pri pilotnom projekte, ktorý ministerstvo realizovalo so Zväzom automobilového priemyslu (ZAP),“ uzavrel minister hospodárstva Peter Žiga.