Fajčenie je zlozvyk, ktorý je pre 1,1 miliardy obyvateľov na celom svete bezprostrednou súčasťou života. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však na jeho následky zomrú milióny ľudí ročne.
Zbaviť sa tohto návyku pritom vôbec nie je jednoduché. Vedecké štúdie potvrdzujú, že úplne prestať a už nikdy nezačať fajčiť sa podarí len štyrom percentám ľudí, ktorí sa na to odhodlajú. Najväčším problémom bežného fajčenia, okrem toho, že je návykové, je množstvo škodlivých látok, ktoré sa pri ňom do ľudského organizmu dostáva. Je vedecky preukázané, že cigaretový dym obsahuje takmer 7-tisíc nebezpečných toxických látok. Okrem toho aj rôzne ťažké kovy, decht a pevné čiastočky, ktoré sa zachytávajú v pľúcach. Kvôli jeho negatívnym účinkom je preto odborná diskusia o znižovaní rizika pri fajčení priam nevyhnutná. Veď na trhu existujú minimálne dve alternatívy k cigaretám, ktoré sú preukázateľne menej škodlivé. Fungujú totiž na úplne odlišnom princípe, než je spaľovanie tabaku.
Odborníci, ktorí sa zaoberajú výskumom zdravia, zdôrazňujú, že samotný nikotín, ktorý spôsobuje závislosť, nepredstavuje až taký problém. Zásadný rozdiel je v tom, akým spôsobom ho fajčiari do svojho organizmu dostávajú. Drvivá väčšina z nich preferuje ten najškodlivejší spôsob, a tým je spaľovanie tabaku v klasických cigaretách. Svojich fanúšikov majú aj elektronické cigarety, ale veľkej obľube sa tešia tiež zariadenia na zahrievanie tabaku. „V elektronických cigaretách nie je dym a nie je v nich dokonca ani tabak. Nemôžu byť teda škodlivejšie ako fajčenie. V prípade zahrievaného tabaku je teplota jeho zahriatia tesne pod teplotou horenia. Ku spaľovaniu teda nedochádza,“ uviedla profesorka Eva Králiková, ktorá pôsobí ako vedúca Centra pre závislých od tabaku 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe, pre magazín Forbes.
Miliardové investície
Odborníci zároveň dodávajú, že s týmito inováciami treba zaobchádzať opatrne. Platí to hlavne o elektronických cigaretách. Vo vnútri týchto zariadení sa totiž nachádza náplň, ktorú je nutné kupovať len v oficiálnych predajniach. Na rozdiel od zariadenia na zahrievanie tabaku s názvom IQOS, ktorého súčasťou je presné množstvo odváženého a certifikovaného tabaku. Toto zariadenie od spoločnosti Philip Morris International napriek tomu pri používaní neprodukuje dym, ale aerosól. Firma do jeho výskumu, na ktorom sa podieľa viac ako 400 svetových vedcov, investovala už vyše 6,4 miliardy eur. Viaceré nezávislé štúdie ukázali, že IQOS produkuje o 90 až 95 percent menej škodlivých látok ako bežné cigarety. Nie je preto dôležité, kto financuje vedecké výskumy, ale aby takto získané poznatky pomohli dosiahnuť spoločný cieľ.
Úrad verejného zdravotníctva v Anglicku už niekoľko rokov realizuje výskumy v súvislosti s fajčením. Inštitút nedávno vydal správu, ktorá podporuje používanie pokrokových alternatív pri fajčení. Rovnaký názor zastáva aj uznávaný odborník z Českej republiky profesor Michal Miovský. „E-cigarety a výrobky na zahrievanie tabaku sa reprezentujú nie len zaujímavou a sľubnou alternatívou pre minimalizáciu rizík, ale tiež možnosťou pre liečebné postupy,“ povedal prednosta Kliniky adiktológie 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej, doktor Miovský.
Viacerí odborníci, ktorí skúmajú závislosti, tvrdia, že keď sa fajčiarom nedarí zbaviť sa závislosti od cigariet, je lepšie, keď sa priklonia k alternatívam, ktoré garantujú znížené zdravotné riziko. Internetový portál iZdravie dokonca napísal, že ľuďom, ktorí úplne prešli na elektronické cigarety, sa znížil v tele počet toxínov a rakovinotvorných buniek v porovnaní s klasickými fajčiarmi. Treba si však uvedomiť, že úlohou elektronických cigariet a bezdymových zariadení na zahrievanie tabaku IQOS je znižovanie rizika. Nesnažia sa propagovať zdravý spôsob fajčenia, lebo nič také proste neexistuje. Stále preto platí, že najlepšie pre zdravie je úplne prestať používať tabakové výrobky alebo vôbec nezačať.