Podľa prezentovaných štúdií na medzinárodných fórach nás o niekoľko rokov čaká budúcnosť, akú si mnohí z nás možno ani nevieme predstaviť.
Ľudstvo bude čoraz viac odkázané na informačné technológie a výdobytky modernej doby. S tým bude súvisieť nielen zmena našich záujmov, ale aj zaužívaných pracovných postupov. Svetoví odborníci na poslednom stretnutí vo švajčiarskom Davose diskutovali o analýze s názvom Budúcnosť práce. Z nej vyplýva, že počet odpracovaných hodín robotov sa približuje k počtu hodín, ktoré vo výrobných závodoch trávia ľudia.
So stupňujúcimi sa nárokmi civilizácie a s narastajúcim počtom obyvateľov sa zvyšuje aj záťaž na životné prostredie. Paradoxné je, že zatiaľ čo Afrika je zodpovedná len za 4 percentá celosvetových emisií skleníkových plynov, až 65 percent jej obyvateľstva je negatívne ovplyvnených zmenou klímy. Rozvoj svetovej civilizácie so sebou prináša viaceré negatívne vplyvy vrátane nadmernej produkcie plastového odpadu. Za pozornosť určite stojí aj správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorá hovorí o tom, že plasty sa našli v žalúdku dvestoštyridsiatich rôznych druhov morských živočíchov.