Svetová rada pre zelené budovy vyzvala svojich partnerov a bankové inštitúcie v Európe na užšiu spoluprácu. Jej cieľom by malo byť poskytnutie finančných príspevkov a takzvaných energeticky úsporných hypoték pre developerov, ktorí sa rozhodnú pre výstavbu udržateľných budov alebo pre prestavbu existujúcich nehnuteľností.
Podľa zástupcov organizácie, ktorá má členské základne vo vyše 70-tich krajinách sveta a združuje celkovo 49-tisíc členov, sa musí spôsob výstavby nových budov zásadne zmeniť. Stavebný sektor je totiž zodpovedný za viac ako 30 percent celkovej spotreby energie na svete. Energie sa míňajú najmä na prevádzku, na vykurovanie, ale aj na chladenie budov. Zvrátiť tento proces by mohla výstavba udržateľnejších nehnuteľností alebo rekonštrukcie stavieb, ktoré nespĺňajú moderné štandardy.
Návrhy o tom, ako tento cieľ uskutočniť, predstavila Európska sieť rady pre zelené budovy a spoločnosť E.ON. Do spoločnej iniciatívy sa zapojila aj Európska hypotekárna federácia, Európska rada krytých dlhopisov a Kráľovský inštitút autorizovaných inšpektorov. „Schéma stanovuje plán pre organizácie v oblasti energetickej účinnosti, stavebníctva a energetiky, ktorý napomôže prekvitať trhu so zelenými financiami,“ uviedli vo vyhlásení na svojej stránke worldgbc.org zástupcovia Svetovej rady pre zelené budovy.
Obrovský potenciál
K podporeniu tejto iniciatívy sa prihlásilo už takmer 50 významných bankových domov. Britská vláda nedávno schválila 5,65 milióna eur na rozvoj inovácií v oblasti zelených hypoték v Spojenom kráľovstve. Odborníci odhadujú, že v Európe existujú milióny budov, ktoré by sa dali, vďaka takto poskytnutým hypotékam, prerobiť na energeticky úspornejšie stavby. Takzvanou zelenou budovou nemusia byť len administratívne priestory, ale aj školy, nemocnice, komunitné centrá alebo rodinné domy. „Zelené financie sú čoraz viac uznávané ako hnací motor klimatických opatrení. Rast energeticky účinného hypotekárneho trhu predstavuje príležitosť na uvoľnenie investícií s cieľom urýchliť dekarbonizáciu zastavaného prostredia,“ informovala generálna riaditeľka Svetovej rady pre zelené budovy Cristina Gamboana na stránke worldgbc.org. Ekonómovia sú presvedčení, že vďaka energeticky úsporným hypotékam majitelia ušetria nielen na účtoch za energie, ale zvýši sa aj pohodlie užívateľov a zníži sa celkový vplyv budov na životné prostredie.
Kritériá, ktoré musí spĺňať zelená budova
Svetová rada pre zelené budovy definuje tieto stavby ako nehnuteľnosti, ktoré dizajnom a prevádzkou znižujú negatívne vplyvy na životné prostredie. Okrem toho chránia prírodné zdroje a zlepšujú život obyvateľom, ktorí v nich bývajú alebo pracujú. Pri ich výstavbe sa dbá o to, aby efektívne využívali energiu, šetrili vodou a zavádzali do procesu opatrenia na znižovanie množstva odpadu. Posudzuje sa aj kvalita vzduchu v pracovnom prostredí a použitie materiálov pri výstavbe.