facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Cigaretové ohorky sú najväčším znečisťovateľom oceánov



Internetová stránka NBC News upozornila, že najčastejším odpadom na plážach nie sú plastové sáčky, poháre, slamky a igelitky, ale práve zvyšky z dofajčených cigariet.


Dôvodom znečistenia morských pobreží sú umelé filtre z ktorých sú cigarety vyrobené, práve s nimi sa príroda dokáže vysporiadať len veľmi ťažko. Filtre sú vyrobené z acetátu celulózy, čo je forma plastu ktorý spôsobuje, že sa zvyšky cigariet rozkladajú až 10 rokov. Problémom je, že fajčiari často hádžu ohorky z cigariet na zem. Za viac ako tri desaťročia sa ich na morských plážach vyzbieralo vyše 60 miliónov. Vyplýva to z údajov spoločnosti Ocean Conservancy ktorá každoročne, už od roku 1986 sponzoruje čistenie pláží.

cigarety, moria, oceány, ohorky, fajčenia, príroda

Už o niekoľko rokov zakáže Európska únia predaj spotrebného tovaru z plastov na jedno použitie. Po týchto informáciách čoraz viac ochrancov prírody žiada, aby sa zákazy a regulácia týkala aj cigaretových filtrov. „Filtre sú len marketingovým nástrojom, ktorý uľahčuje ľuďom fajčenie,“ povedal pre NBC News profesor z univerzity v San Diegu Thomas Novotny. Kalifornský poslanec Mark Stone, zase uviedol, že cigaretové filtre považuje za malú toxickú bombu a je rád, že rastie snaha verejnosti o ich zákaz. Spoločnosť Greenbutts zo San Diega tvrdí, že sa vyvinula filter vyrobený z organických materiálov, vďaka ktorým sa rýchlo rozpadne v pôde alebo vode.

cigarety, moria, oceány, ohorky, fajčenia, príroda

Podľa profesora Novotneho sa každoročne vyrobia na svete bilióny cigariet a väčšina z ich sa predáva práve s umelým filtrom, ktorý väčšinou skončí ako odpad v prírode. Mnohé ohorky skonzumujú ryby, vtáky a morské korytnačky.



Zdroje : nbcnews.com, pexels
Publikované : 04.9.2018    Autor: redakcia Green Magazine
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk