Napriek tomu, že o Brexitovej ságe sa už napísalo nespočetné množstvo reportáží, 1 317 dní od konania referenda sa Brexit stal realitou. Prvá časť tohto maratónu je za nami, lenže príbeh sa ešte nekončí.
Stále nevieme, aký vzťah bude mať Spojené kráľovstvo a Európska únia, a ako dopadnú kľúčové rokovania o budúcnosti. Najbližšie mesiace budú pre obidve strany z hľadiska rokovania extrémne náročné. Aj Spojené kráľovstvo vedené Borisom Johsonom, aj Európska únia zastupovaná Michelom Barnierom, majú jasne stanovené mantinely svojho mandátu a rokovacej pozície. Britská pozícia je zatiaľ ľahšie definovaná. Ide o snahu dosiahnuť dohodu o voľnom obchode mimo colnej únie EÚ, s kontrolou svojich hraníc. Toto nastavenie by malo umožniť Spojenému kráľovstvu čerpať rôzne výhody voľnejšieho partnerstva s Európskou úniou.
Výhody môžu mať podobu deregulácie niektorých kľúčových odvetví, ako je napríklad finančný sektor a podpisovanie nových obchodných dohôd. Rovnako bude dôležité nastavenie pravidiel podpory pre poľnohospodárstvo, rybolov a pre oblasti, ktoré sa týkajú ťažkého priemyslu. Tieto odvetvia v uplynulých dvadsiatich rokoch čelili viacerým problémom, na čo doplatili mnohé regióny na Britských ostrovoch. Boris Johnson si uvedomuje, že nielen osud jeho vlády, ale aj osud Brexitu ako projektu ostane navždy spojený s jeho menom. V neposlednom rade jednota Spojeného kráľovstva môže závisieť práve od úspechu jeho plánu a od dohody, ktorú sa mu podarí uzavrieť s Európskou úniou. Preto je pre neho životne dôležité, aby verejnosti a svetu dokázal, že vie Brexitovú loď navigovať rozbúrenými vodami smerom k svetlejšej budúcnosti.
Nevýhodná dohoda ohrozí obchodovanie
Na druhej strane Európska únia sa snaží vyhnúť práve tomuto scenáru z viacerých dôvodov. Predstava regulačného odlúčenia Spojeného kráľovstva od Európskej únie znamená, že môže dôjsť ku skomplikovaniu vzájomného obchodu po prvom januári v roku 2021. To je prvá vráska na čele rokujúcich na strane Únie. K tomu sa však pridávajú aj nové aspekty, ktorým v doterajšej fáze Európska únia nikdy nemusela čeliť. Jednotlivé členské krajiny majú svoje vlastné hospodárske záujmy voči Spojenému kráľovstvu.
Výborným príkladom je rybolov, ktorý vo viacerých krajinách Únie môže byť zasiahnutý práve preto, že štáty stratia prístup k Britským vodám. Tento stav by bol devastačný pre krajiny ako Holandsko, Francúzsko alebo Španielsko. K tomuto sa ešte pridávajú priania najbližších obchodných partnerov a kľúčové sektory obchodu, ktoré si rôzne členské štáty budú chcieť ochrániť. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na politicky citlivú tému farmárov, ktorí na jednej aj na druhej strane budú potrebovať isté garancie, aby sa nedostali do existenčných problémov. Popri týchto citlivých otázkach sa musia uzavrieť dohody v oblasti leteckej dopravy, energetiky, dodávok zdravotných pomôcok či liekov. Odvetví, o ktorých treba do konca roka 2020 rokovať a uzavrieť ich, je naozaj veľa.
Aj preto sa s určitosťou nedá odhadnúť žiadny ďalší vývoj. V tom prípade, že sa predstavy oboch strán nestretnú, môže dôjsť k obchodovaniu na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Tento scenár je však málo pravdepodobný. Ak by náhodou hrozil, môže sa dohodnúť odklad, ku ktorému sa neprikláňa zatiaľ Veľká Británia ani Európska únia. Poslednou alternatívou je úzka forma obchodnej dohody bez vyriešenia citlivých otázok, ktoré sa nestihnú prerokovať do decembra 2020. V tom prípade by nedošlo k tvrdému Brexitu a obidve strany by získali dostatok času na dotiahnutie zvyšných bodov kľúčovej dohody. Počas prechodného obdobia čaká Európu a Britániu náročný proces dlhých rokovaní. Ich vývoj by už vďaka stabilnejšej podpore britskej vlády nemusel byť ovplyvnený takými turbulenciami ako v minulosti. Výsledok sa zatiaľ nedá predpovedať. No karty sú rozdané a zostáva nám len čakať, ktorá strana príde so zaujímavejšou stratégiou.
Rokovania Veľkej Británie a Európskej únie sa budú týkať:
dohody o voľnom obchode mimo colnej únie EÚ
pravidiel podpory poľnohospodárstva, rybolovu a oblastí ťažkého priemyslu
záväzkov v oblasti leteckej dopravy a energetiky
podmienok v dodávke zdravotných pomôcok a liekov
* Autor Martin Reguli je odborníkom na Veľkú Britániu. Vo svojich analýzach sa zameriava na ekonomiku, na sociálnu a zahraničnú politiku. Pôsobí ako senior analytik v Nadácii F. A. Hayeka.