Svetové mocnosti by si mohli brať príklad z malého ázijského štátu s názvom Bhután. Aj keď leží medzi najväčšími znečisťovateľmi sveta, medzi Čínou a Indiou, produkuje minimálne množstvo oxidu uhličitého a správa sa ohľaduplne k prírode.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje ročné znečistenie CO2 približne 32,5 gigaton. Napriek tomu existuje krajina, ktorá absorbuje viac emisií skleníkových plynov, ako ich vyrobí a vypustí do ovzdušia. Jediným štátom na planéte Zem s takýmto titulom je Bhutánske kráľovstvo. Maličký štát má takmer polovicu svojho územia v nadmorskej výške 3-tisíc metrov nad morom a lesy pokrývajú až 70 percent krajiny. Aj to je dôvod, prečo dokáže absorbovať viac emisií ako ich vyprodukuje. V Bhutáne neexistujú žiadne politické strany, napriek tomu má krajina vo svojej legislatíve zakotvené, že až 60 percent celého územia musí pokrývať les. „Sme jedinou krajinou na svete, ktorá svojou ústavou chráni vlastné lesy,“ povedal pre televíziu CNN Juergen Nagler z Rozvojového programu OSN v Bhutáne.
Prevláda poľnohospodárstvo
Približne 93 percent Bhuthánčanov je zamestnaných v poľnohospodárstve, aj keď len 8 percent rozlohy krajiny tvorí orná pôda. Ďalších 6 percent územia zaberajú pastviny pre zvieratá. Okrem chovu oviec, jakov, kôz, dobytka a ošípaných sa v krajine rozvíja aj lesníctvo a ťažba teakového dreva. Ťažba nie je ani zďaleka taká devastačná ako v Európe. Domáci obyvatelia navyše pravidelne vysádzajú nové stromy. V roku 2015 sa dokonca 100 Bhutánčanov postaralo o nový svetový rekord, keď vysadili za jedinú hodinu až 49 672 stromčekov.
Bhután ekonomicky prosperuje vďaka bohatej riečnej sieti, ktorú využíva na výrobu elektrickej energie. Najdôležitejšími riekami sú Amo, Kuri, Manas a Sankosh. Energia, ktorá sa na riekach vyrobí, nielenže postačuje pre potreby kráľovstva, ale štát ju predáva aj susedným krajinám. Bhután tvrdí, že do roku 2025 umožní zvýšený vývoz elektriny z vodných zdrojov krajine vykompenzovať až 22,4 milióna ton emisií CO2, ktoré sa ročne vyrobia v regióne. Neznečisťovať ovzdušie emisiami sa Bhutánu darí vďaka tomu, že obyvatelia žijú v harmónii s prírodou a so životným prostredím, ale zachovali si svoje kultúrne tradície. Ani tieto úspechy však kráľovstvu nestačia a do roku 2030 sa plánuje stať krajinou bez odpadu.