facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Americká firma vyrába energiu z morských vĺn



Spoločnosť Ocean Renewable Power Company (ORPC) sa chce v sektore obnoviteľných zdrojov energie presadiť s naozaj netradičným nápadom. Jej inžinieri testujú zariadenie s názvom RivGen, ktoré dokáže zachytávať energiu z riek.


Na prílivovú energiu v mori sa používa zariadenie TidGen. Podľa predstaviteľov americkej firmy by práve toto mal byť ďalší segment, ktorý by v budúcnosti mohol konkurovať solárnej a veternej energii. Vynálezcovia zo štátu Maine sa snažia získať štátnu podporu, aby mohli svoju technológiu ešte viac zdokonaliť a začať ju predávať. Podľa nich je práve prílivová energia, ktorá vzniká prúdením vody v riekach a v mori, oblasťou, na ktorú sa úplne zabudlo. Napriek tomu skrýva obrovský potenciál a dala by sa efektívne využívať. „Solárna a veterná energia sa tešia veľkému záujmu, lebo sú komerčne dostupné. Aj odvetvie prílivovej energie v moriach potrebuje podporu verejného sektora, aby mohlo začať rásť a prosperovať,“ uviedol prezident spoločnosti Ocean Renewable Power Company John Ferland pre stránku energynews.us.

vlny, more, OZE

Firma na jeseň podpísala memorandum s mestom Eastport. V rámci neho by sa do piatich rokov mala postaviť mikrosieť v hodnote 8,4 milióna eur, ktorú bude poháňať prílivová energia. Podľa zástupcov samosprávy bude investícia pre malé prístavné mesto veľkým prínosom. Nielenže vytvorí nové pracovné miesta, ale môže byť dôkazom toho, že technológia, ktorú 16 rokov zdokonaľovali, je naozaj účinná a funguje. ORPC vyvinula podvodné systémy, ktoré využívajú turbíny na výrobu elektriny. Tie sú umiestnené rovnobežne s oceánskym dnom a kolmo na prúd. Vďaka tomu, že sú ponorené dostatočne hlboko, môžu ponad ne plávať aj lode.

Využitie v odľahlých oblastiach

Aj samotní výrobcovia si však uvedomujú niektoré nedostatky, ktoré s vynálezom RivGen súvisia. „Ak máme byť úprimní, tak množstvo energie, ktoré generujú prílivy a vlny, nie je až také veľké. Úspech dosiahneme len vtedy, keď budeme rozmýšľať vo veľkom a vytvoríme sústavu takýchto generátorov,“ povedal pre portál energynews.us výskumník Levi Kilcher. Spoločnosť Ocean Renewable Power Company už má pobočky v Montreale, v Dubline a čoskoro ich bude mať aj v Čile. Ich technológia na zachytávanie prílivovej energie momentálne zabezpečuje elektrinu pre odľahlú dedinu Igiugig na juhozápade Aljašky. Obec doteraz získavala energiu pomocou naftových generátorov, ktoré neboli šetrné k životnému prostrediu. No vďaka zariadeniu RivGen sa všetko zmenilo. „Odhaduje sa, že počas tohto a budúceho roka sa zníži spotreba nafty o 90 percent. Dosiahne sa to vďaka zapojeniu druhého riečneho generátora, energetického úložiska a sieťovou kontrolou,“ napísal v reportáži novinár David Thill. Doteraz používané dieselové generátory budú slúžiť len ako záložný zdroj.



Zdroje : Foto - archív Ocean Renewable Power Company
Publikované : 29.1.2021    Autor: Ing. Richard Povoda
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk