V mnohých krajských mestách na Slovensku je podiel zelene nepostačujúci. V rebríčku je na tom najhoršie Trnava, naopak prvé miesto obsadila Banská Bystrica.
V snahe výraznejšie zvýšiť podiel zatrávnených plôch v rozvinutých mestách a minimalizovať šírenie špinavého vzduchu, vyčlenila únia sa zlepšenie environmentálnych aspektov sumu 33 miliónov eur. V administratívnych budovách na celom Slovensku pracujú státisíce ľudí. V horúcich letných mesiacoch je problémom, že oceľové a betónové konštrukcie sa nahrejú, v noci nestihnú vychladnúť a neustále sálajú teplo, čím sa zvyšuje teplota okolia. Európska únia za jedno z riešení považuje aj realizáciu tzv. zelených striech, ktoré sa dajú umiestniť na administratívne budovy alebo bytové komplexy.
Ich význam spočíva v tom, že vzrastie počet zelene a zabezpečí sa lepšia a kvalitnejšia tepelná ochrana nehnuteľnosti. Dostatok zelene na streche budovy v neposlednom rade produkuje aj čistejší vzduch. Únia na tento účel na Slovensku vyčlenila sumu 33,32 milióna eur. O peniaze z Európskej únie mohli od marca do konca septembra požiadať kraje, obce, mestá, školy, občianske združenia, spoločenstvá vlastníkov bytov, Slovenská správa ciest, Národná diaľničná spoločnosť a iní.
Gesciu nad operačným programom ktorého úlohou je podporiť budovanie zelenej infraštruktúry a znižovať znečistenie ovzdušia prebralo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „V prvom kole dostalo ministerstvo celkovo 70 žiadostí vo výške 21,17 milióna eur. V druhom kole, ktorého uzávierka skončila 29. septembra, bolo doručených ďalších 44 žiadostí v hodnote takmer 16 miliónov eur,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Peiger Ačjaková.
Desiatky miliónov by mali poslúžiť najmä na to, aby sa zvýšil podiel zelene v mestách, keďže parky a rekreačné plochy často ustupujú developerským projektom. Jedným z riešení by mohlo byť práve budovanie zelených striech v krajských mestách. „V Trnave tvorí mestská zeleň len 1,58 % plochy mesta, spoločne s lesmi je to 2,03 %. V Bratislave je podiel zelených plôch aj s lesmi 11,05 % a v Košiciach je to s lesmi 16,15 %,“ upozornil Karol Smolík z portálu geoweb.sk v Hospodárskych novinách.
Najlepšie je na tom Banská Bystrica, kde mestská zeleň tvorí 1,47 % a spolu s lesmi dokonca až 56,08 percent plochy.