facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Špinavý vzduch zabíja 7 miliónov ľudí



Deväť z desiatich ľudí na svete dýcha vzduch, ktorý obsahuje vysoké hodnoty znečistenia. Až 7 miliónov ľudí ročne zomrie kvôli znečistenému vzduchu. Tvrdí to nová štúdia WHO (World Health Organization).


World Health Organization (WHO) sa zaoberala znečisteným vzduchom v interiéri a exteriéri. V domácnostiach ho zhoršuje dym z otvoreného ohňa a spaľovanie petroleja a dreva na varenie alebo svietenie. Vonku zase priemyselné parky či znečistenie z dopravy, predovšetkým automobilov. „Obávam sa, že dramatické znečistenie vzduchu zaznamenávame v mnohých častiach sveta,“ povedala Maria Neira, riaditeľka odboru verejného zdravotníctva WHO s tým, že bez pochybností je znečistenie vzduchu nielen najväčším environmentálnym rizikom pre zdravie, ale aj hlavná výzva pre verejné zdravie ľudí na tejto planéte.

špinavý vzduch, úmrtie, znečistenie, spoločnosť, choroby

Vdychovanie znečisteného vzduchu stojí za miliónmi mŕtvych každý rok. Najhoršia situácia je v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, najmä v Ázii a Afrike. Vzduch je najmenej znečistený v oblastiach s vysokými príjmami – v Európe, USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Zlá je aj situácia v krajinách východného Stredomoria od Káhiry po Teherán, v Rijáde, Dohe a Abú Zabí. Podľa smernice WHO meter kubický vzduchu môže v ročnom priemere obsahovať len desať mikrogramov jemných častíc (PM 2,5). Medzi najznečistenejšie mestá patrili Madrid a Berlín s číslicou 20 mikrogramov, Paríž alebo Sofia vykázali 25 – 40 mikrogramov. „V mnohých megamestách je úroveň znečistenia päťkrát vyššia ako odporúča WHO,“ dodala Maria Meirová.

Celková situácia sa pritom rokmi nezlepšuje. Už pri štúdii v rokoch 2008 – 2013, keď WHO porovnávala tri tisícky veľkomiest, prišla so záverom, že znečistený vzduch dýcha 90 percent svetovej populácie. Odborníci vidia riešenie v ekologickejšej doprave. Pomôcť by mohol aj lepší prístup najchudobnejších ľudí sveta k elektrickej energii, aby už nemuseli variť na otvorenom ohni.

špinavý vzduch, úmrtie, znečistenie, spoločnosť, choroby

India vedie nelichotivý rebríček

Desať indických miest je na čele rebríčka 20 najviac znečistených miest sveta. Začiatkom mája o tom informovala WHO. Najhoršie je na tom severoindické priemyselné mesto Kánpur, ktoré má najvyššie hodnoty jemných prachových častíc. Hlavné mesto Indie Naí Dillí kleslo z prvej na šiestu priečku. Medzi desať najznečistenejších miest na svete patria metropoly Kanpur, Faridabad, Varansi, Gaya, Patna, Naí Dillí, Lucknow, Agra, Muzaffarpur, Srinagar. 

Ako je na tom Slovensko?!

Do rebríčka World Health Organization ohľadom kvality ovzdušia sa spomedzi 4 300 miest dostali aj mestá na Slovensku. V porovnaní s najhoršími oblasťami sveta, u nás až taký znečistený vzduch nemáme. Aj na Slovensku sa však nájdu oblasti so znečisteným vzduchom. Dôvodom je aj to, že mnoho rodinných domov využíva na kúrenie pevné palivo. Prachovým časticiam PM 2,5, teda s hrúbkou len 2,5 mikrometra sa hovorí aj tichý zabijak. Sú také malé, že ich do priemeru vlasu vojde 20 a človek ich vdychuje priamo do krvi.



Zdroje : Green Magazine, WHO
Publikované : 19.11.2018    Autor: Ing. Kamil Gaučár
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk