Keď budú klimatické zmeny pokračovať súčasným tempom, ľadové medvede do roku 2100 pravdepodobne vyhynú. Uvádza sa to v štúdii ktorú uverejnil časopis Nature Climate Change. Informáciou priniesol americký denník The New York Times.
Vedci odhadujú, že úbytok morského ľadu v oblasti od Aljašky po Sibír prinúti ľadové medvede zdržiavať sa na pevnine. Dostanú sa však ďaleko od tuleňov, ktorými sa živia. To povedie k dramatickému úbytku populácie, pretože medvede nebudú mať dostatok potravy, aby prežili arktické zimy. ,,Ak bude vypúšťanie emisií pokračovať súčasným tempom, je veľmi malá šanca, že ľadové medvede prežijú, možno s výnimkou malej populácie ďaleko na severe," uviedol jeden z autorov štúdie Péter Molnár z Univerzity v Toronte.
Odborník varoval, že o časť populácie tohto už dnes ohrozeného druhu prídeme aj v prípade, že sa nám klimatickú zmenu podarí spomaliť. V Arktíde žije podľa hrubých odhadov okolo 25-tisíc ľadových medveďov. Zvyčajne sa zdržiavajú na morských ľadovcoch, kde lovia tulene. Na jar a počas leta migrujú na pevninu a tam žijú zo zásob, ktoré si vytvoria v zime.
Lenže na pevnine nie je dostatok potravy, ktorá by vystačila celej populácii ľadových medveďov. Hoci medvede vydržia bez jedla dlhý čas, úbytok morského ľadu spôsobuje, že na pevninu musia vyraziť oveľa skôr. Vedci zisťovali, ako dlho medveďom vystačia zásoby energie počas obdobia stráveného na pevnine. Svoje závery následne porovnali s klimatickými modelmi. Analýzy ukázali, že drvivá väčšina populácie by jednoducho uhynula od hladu.