Investície takmer 1,4 bilióna eur dosiahne globálny trh so Smart Cities už do roku 2020. Vyplýva to zo štúdie renomovanej konzultačnej agentúry Frost&Sullivan.
Čoraz viac ľudí sa bude sťahovať do veľkých miest a tie budú musieť staviť na inteligentné riešenia, aby zvládli väčší rozvoj svetových metropol. Podľa odhadov analytikov v roku 2040 bude v mestách žiť viac ako 65 percent celkovej populácie sveta. Už do ôsmich rokov budú na planéte Zem štyri desiatky aglomerácií, kde bude žiť viac ako 10 miliónov ľudí. Polovica z nich bude v Európe a v Severnej Amerike. Ďalšie gigantické mestá budú vznikať aj v Afrike.
Už dnes pritom dve tretiny obyvateľov Európskej únie žije v mestách, pričom vyprodukujú až 85 percent európskeho hrubého domáceho produktu. Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič tvrdí, že koncept inteligentných miest umožňuje prepájať všetky zložky, ako je spotreba energie, doprava, odpadové hospodárstvo či cestná infraštruktúra. „Mestá budú v blízkej budúcnosti kľúčovými partnermi v prechode na nízkouhlíkovú, teda čistú ekonomiku,“ zdôraznil Šefčovič. Cestou Smart City sa vybrali aj niektoré slovenské mestá, prvými sú Bratislava a Poprad. Investície do smart technológií sa pritom očakávajú v miliónoch eur.
Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák uviedol, že banka chce slovenským mestám v najbližších rokoch poskytnúť na smart riešenia 150 až 200 miliónov eur. „EIB má tri formy podpory Smart Cities. Prvou sú investičné a rámcové úvery pre projekty, ktoré navrhujú priamo mestá. Druhou možnosťou je financovanie cez sprostredkovateľské banky ako Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) na Slovensku. Treťou formou sú takzvané investičné platformy, kde sa dajú spojiť rôzne formy financovania jednak od EIB, európske fondy, ako aj peniaze od súkromných investorov,“ povedal Hudák.
Okrem toho môžu mestá čerpať peniaze aj z Junckerovho fondu pre strategické investície (EFSI). Podľa viacerých odborníkov je pri smart mestách kľúčová spolupráca so súkromným sektorom, a to aj cestou PPP projektov. Ministerstvo hospodárstva prišlo s možnosťou pilotného otestovania Smart Cities riešení na území mesta. „MH SR vyhlásilo v máji Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu malých a stredných podnikov pri implementovaní inovatívnych riešení v mestách. Výzva bola ukončená koncom júna 2018,“ uzavrel rezort hospodárstva.
Ako sa financuje Smart City
22 % súkromné investície
1 % špeciálne fondy
37 % súkromný a verejný sektor
40 % samofinancovanie z verejných rozpočtov v spolupráci s jednotlivými vládami a s národnými bankami