Už niekoľko mesiacov zúri vo svete pandémia v súvislosti s koronavírusom. Jednou z firiem, ktoré pracujú na vývoji vakcíny, je kanadská spoločnosť Medicago.
V porovnaní s konkurenciou preferuje tátu firma inovatívnejšie metódy. Na testovanie účinnosti vakcín používa tabakové listy. Keď sa bezpečnosť vakcín potvrdí, už v lete tohto roku sú naplánované prvé testy na ľuďoch. V dôsledku ochorenia COVID- 19 zomreli na celom svete desiatky tisíc pacientov a počet obetí neustále pribúda. Šíriaca sa pandémia značne zmenila spôsob života, akým ľudia dovtedy žili. Z obavy pre nákazou sa v domácej izolácii ocitli stovky miliónov z nich. Mimoriadne optimisticky preto vyznieva správa od biotechnologickej spoločnosti Medicago, ktorá zamestnáva 450 špičkových vedcov. Firma sa snaží expresne rýchlo vyvinúť vakcínu proti koronavírusu. Darí sa jej to vďaka finančnej podpore korporácie Philip Morris International (PMI), ktorá v nej vlastní tridsaťpercentný podiel.
Kanadskej spoločnosti sa za mimoriadne krátky čas podarilo zaznamenať prvé úspechy. Presne 18. marca vedci oznámili, že za necelé tri týždne vyvinuli časticu, ktorá je podobná vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19. Výrazne im pritom pomohol spôsob testovania, v ktorom Medicago už roky vyniká. Firma totiž patrí k svetovým lídrom vo využívaní rastlinných technológií. Na testovanie vakcín nepoužíva zvieracie produkty, ako napríklad vajíčka, ale tabakové listy. Zjednodušene povedané, testy prebiehajú tak, že do pôdy, v ktorej sú posadené tabakové listy, sa vstrekne vírus. Rastliny ho pomocou koreňov absorbujú a začnú produkovať proteín, ktorý sa môže použiť ako vakcína.
„Za rýchlosť nášho pokroku vo výskume COVID- 19 vďačíme rastlinnej platforme. Schopnosť vytvoriť potenciálnu vakcínu len za 20 dní potvrdzuje účinnosť našej metódy a technológií,“ reagoval výkonný riaditeľ Medicago Bruce Clark. Vďaka takmer neobmedzeným rastlinným a finančným zdrojom môžu odborníci pracovať na vývoji vakcíny nepretržite. Keď začne vírus mutovať a bude potrebné získať viac protilátok, vedci do výskumu jednoducho nasadia viac rastlín.
Testovanie ľudí sa začne v júli
Na tomto projekte Medicago okrem firmy Philip Morris International spolupracuje aj s Výskumným strediskom infekčných ochorení Lavalovej univerzity. Tú vedie doktor Gary Kobinger, ktorý pomáhal vyvinúť vakcínu na ebolu. Stovky vedcov, ktorí sa na testoch podieľajú, sú presvedčení, že sa im podarí nájsť účinné protilátky aj proti tomuto ochoreniu. Tie môžu byť v budúcnosti využité na liečbu pacientov s koronavírusom. Kanadská organizácia odhaduje, že prvé testy na ľuďoch by sa mohli realizovať v priebehu tohto leta, buď v júli, alebo v auguste. Využitie rastlín na testovanie sa totiž javí ako mimoriadne účinné a efektívne. „Technológia spoločnosti Medicago je rýchla, univerzálna a škálovateľná. Keď je genetická sekvencia vírusu dostupná, v priebehu niekoľkých týždňov môžeme vyvinúť potenciálne klinické vakcíny,“ uviedla firma na webovej stránke medicago.com. Práve v meste Quebec, ktoré je jej sídlom, by sa v budúcnosti mali vyrábať protilátky a vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Najväčšie úspechy firmy Medicago
V roku 2009 vytvorila výskumnú vakcínu proti H1N1 len za 19 dní.
V roku 2012 vyrobila 10 miliónov dávok monovalentnej vakcíny proti chrípke v priebehu jediného mesiaca.
V roku 2015 expresne vytvorila monoklonálny protilátkový kokteil proti ebole.
Zdroj: Medicago.com