facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Jadrové elektrárne na Slovensku: Prínos, alebo hrozba?!



Na svete je dnes 391 jadrových reaktorov, až 185 z nich sa nachádza v Európe. Slovensko prevádzkuje štyri bloky jadrových elektrární. Otázkou ostáva či je energia z jadra naozaj takou výhodnou a bezpečnou  alternatívou.


Nové atómové reaktory v súčasnosti budujú len tri krajiny. Okrem dvoch blokov v Mochovciach plánuje dostavať svoje atómky aj Francúzsko a Fínsko. Negatívne hlasy na prevádzkovanie jadrových elektrárni silneli najmä po ničivej havárii v elektrárni vo Fukušime v marci 2011. Išlo o najväčšiu jadrovú katastrofu od Černobyľu pri ktorej väčšina radiácie unikla do Tichého oceánu. Odborníci však verejnosť upokojujú, že aj keď dva bloky ktoré prevádzkujeme v jadrovej elektrárni v Mochovciach od roku 1998 a 1999, patria medzi najmladšie prevádzkované bloky s technológiou VVER440 typ V-213 sú mimoriadne bezpečné.

jadrová energetika, Mochovce, reaktor, Fukušima

Pri záťažových testoch vyšli podľa generálneho sekretára Slovenského jadrového fóra Karola Bodorika naše reaktory typu VVER 440 ako najlepšie z tých, ktoré sú vo svete prevádzkované. Reaktory typu VVER používajú v 11 krajinách a dokopy ide o 73 blokov, ktoré majú za sebou 1 400 reaktorov prevádzky bez jedinej vážnej havárie. Rozpočet na dobudovanie Mochovciach sa neustále zvyšuje. Aktuálne sa hovorí o sume viac ako 4,6 miliardy eur čo je už dvojnásobok oproti predpokladaným nákladom. Navyše vzhľadom na aktuálne ceny elektriny vo svete bude jej výroba aj po spustení oboch blokov stratová. Napriek tomu si odborníci myslia, že energia z jadra má v energetickom mixe svoje opodstatnenie. Najmä preto, že ide o bezuhlíkový zdroj.  

jadrová energetika, Mochovce, reaktor, Fukušima

Budúcnosť v jadrovej energetike vidia aj ďalšie štáty. Británia plánuje výstavbu elektrárne Hickley Point C, ďalšia sa má postaviť v bieloruskom Ostrovets a svoje plány na nových 11 jadrových elektrární predstavilo aj Rusko.



Zdroje : pexels
Publikované : 11.2.2018    Autor: Ing. Ivan Werner
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk