Ministerstvo životného prostredia prezentovalo verejnosti zákon o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Sľubuje si od toho čistejšiu krajinu. Slovensko sa stane prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov.
Vláda schválila zákon o zálohovaní nápojových obalov. Nový systém by mal u nás začať fungovať od roku 2020, povinný však bude až od januára 2022, aby sa obchodníci na novinky dokázali pripraviť. „V plnej miere podporujem zavedenie zálohovania plastových fliaš na Slovensku. Plastové obaly zaplavujú naše životné prostredie a je našou povinnosťou urobiť všetko preto aby sme to zmenili,“ vyhlásil premiér Peter Pellegrini. Podobný systém zálohovania, aký chce spustiť Slovensko, už funguje v niektorých krajinách, ako napríklad vo Švédsku alebo vo Fínsku. Prvotné náklady na nastavenie systému sa podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) vyšplhajú na 80 miliónov eur. Zahŕňať budú nákup strojov, zriadenie zúčtovacieho centra a špeciálne označenie fliaš.
Výrobcom nápojov stúpnu náklady
Celý systém by mal podľa odhadov ministerstva životného prostredia vygenerovať ročné príjmy asi 28 miliónov eur. Jeho prevádzkové náklady, ktoré budú o takmer 5 miliónov eur vyššie ako doteraz, by mali podľa envirorezortu platiť výrobcovia nápojov v plastových fľašiach. Tí dnes platia za PET fľašu len 0,4 centa, po novom by to malo byť 1,5 centa. Výnimkou sú plastové fľaše s mliekom, s olejom a s ovocnými šťavami. Kritici poukazujú najmä na to, že takto nastavený zákon môže mať výrazný vplyv na súčasné triedenie odpadu. Môže nastať situácia, že ľudia prestanú separovať aj iné plasty, ktoré doteraz vhadzovali do žltých nádob. Prípadne ich pravidelne zbierali samosprávou dohodnutí spracovatelia odpadu. Problém s pripravovaným zákonom majú aj obchodníci a výrobcovia, ktorí žiadajú konštruktívnejšiu diskusiu. Asociácia združujúca výrobcov nealkoholických nápojov tvrdí, že systém bude oveľa drahší, lebo analytici IEP do neho nezapočítali náklady na prerobenie tisícok prevádzok. Po uvedení zákona do praxe budú obchody potrebovať sklady, v ktorých budú PET fľaše a plechovky skladovať.
Za nedodržanie hrozia sankcie
Po vstúpení zákona do platnosti bude na celý systém okrem ministerstva životného prostredia dohliadať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenská obchodná inšpekcia. Za nedodržiavanie zákona budú hroziť výrobcom a distribútorom pokuty. Napríklad výrobcovi, ktorý poruší povinnosť zálohovať jednorazové obaly a dodržiavať zálohu, bude hroziť pokuta od 2-tisíc, až do výšky 80-tisíc eur.
V Česku so zálohovaním fliaš váhajú
Kým na Slovensku je zákon o zálohovaní fliaš na stole, v susednej Českej republike s ním váhajú. Odvolávajú sa práve na dosahy zavedenia systému u nás, či už na vysoké vstupné náklady, alebo na stratu, ktorú bude systém každoročne produkovať. Podľa portálu iDNES spôsob, ktorý by vyhovoval všetkým, od výrobcov, cez predajcov, až po spracovateľov odpadu, zatiaľ neexistuje. Aj preto je v tomto Európa nejednotná. Systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek zatiaľ funguje vo Švédsku, v Dánsku, vo Fínsku, v Nemecku, v Chorvátsku, v Holandsku a v Litve.