facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Vedci dostanú jachtu za 312 miliónov eurNórsky miliardár Kjell Inge Røkke sa rozhodol časť svojho majetku venovať na záchranu oceánov. Najnovšie investoval 312 miliónov eur do gigantickej lode, ktorú poskytne na niekoľko týždňov vedcom a biológom.


Výskumníci budú mať k dispozícii najmodernejšie vybavenie za viac ako 22 miliónov eur vrátane robotických ponoriek alebo dronov, ktoré môžu používať na výskum svetových morí. Kontroverzný obchodník, ktorý zbohatol na ťažbe ropy a na rybolove, zverejnil svoje filantropické plány už dávnejšie. Odvtedy preinvestoval stovky miliónov eur do lode s názvom REV Ocean, ktorá bude najväčším výskumným a expedičným plavidlom svojho druhu na svete. Dôvodom toho je, že miliardár Kjell Inge Røkke je znepokojený súčasným stavom morí a oceánov, a chce pomôcť pri ich záchrane. Na vývoji lode sa čiastočne podieľal aj Svetový fond na ochranu prírody WWF.

Výstavba plavidla prebieha v nórskej dedine Brattvåg, jej dokončenie a prvé výskumy sú naplánované na polovicu roka 2022. „Približne 400 odborníkov z celého sveta má každý rok stráviť na lodi tri až štyri týždne výskumom oceánov. Zaoberať by sa mali zmenou podnebia, vplyvom nadmerného rybolovu na ekosystém a skúmaním plastov v moriach," napísal magazín The Sunday Times. Hlavnou misiou lode REV Ocean okrem študovania fauny a flóry bude aj výskum okysľovania oceánov. Podľa nórskeho filantropa Røkkeho je najväčším problémom to, že používané plasty sa nerozkladajú. Keď ich potom skonzumujú ryby a morské živočíchy, dostanú sa do potravinového reťazca človeka.

vedci, loď, výskum

Unikátne výskumné plavidlo

O najmodernejšie vybavenie lode sa postarala spoločnosť V.Ships Cruise. Výskumníci, ktorí budú mapovať oceány, budú mať k dispozícii dva heliporty, tri bazény a osem špeciálnych laboratórií. Tie budú vybavené technológiami za viac ako 22 miliónov eur. Súčasťou lode budú lietajúce drony a špeciálna ponorka pre tri osoby. Pomocou robotickej ponorky upevnenej na boku plavidla bude možné dosiahnuť hĺbku takmer 6,5 kilometra. Vedci budú na lodi rotovať v rôznych skupinách, ktoré sa budú meniť po niekoľkých týždňoch. Ich úlohou bude skúmať a chrániť oceány pred klimatickými zmenami a pred množstvom plastov vo vode. Jednu tretinu roka bude jachta určená na expedície a časť roka sa bude prenajímať bohatým záujemcom. Riaditeľom výskumníkov má byť Alex Rogers, ktorý je hlavným vedcom pre oceány na Oxfordskej univerzite. „Bude ťažké opustiť akademickú prácu. Na druhej strane je to šanca zamerať sa na výskum jedného z najzraniteľnejších ekosystémov na Zemi,“ povedal profesor Rogers pre denník The Times. Ten ako hlavnú veliteľku plavidla najal Ninu Jensen, niekdajšiu riaditeľku Svetového fondu na ochranu prírody v Nórsku. Plavidlo s názvom REV Ocean disponuje jedinečným systémom vlečných sietí, ktoré dokážu zhromaždiť veľké množstvo vzoriek rýb a morských tvorov bez toho, aby ich rozdrvili alebo zranili.Zdroje : Foto: archív REV Ocean, Depositphotos
Publikované : 18.11.2020    Autor: Ing. Kamil Uličný
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk