facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

V sektore OZE vzniknú milióny pracovných miestMedzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) vypracovala zaujímavú analýzu. Z nej vyplýva, že jedným zo spôsobov, ako by sa štáty mohli vyrovnať s pandémiou koronavírusu, je rozsiahla modernizácia.


Ak by vládni predstavitelia investovali do oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2023 až 1,7 bilióna eur, podarilo by sa vytvoriť 5,5 milióna nových pracovných miest. Zástupcovia agentúry tvrdia, že na zotavenie sa z ekonomických následkov krízy je v najbližších troch rokoch potrebné zdvojnásobenie investícií do oblasti OZE. Rovnako sa to týka aj výdavkov na prechod na zelenú energiu. IRENA prostredníctvom výročnej správy o počte pracovných miest vyzvala vlády, aby od budúceho roka, až do roku 2023, výrazne zvýšili svoje investície. 

vrtule, práca

„Medzinárodný orgán so sídlom v Spojených arabských emirátoch uviedol, že investícia 1,7 bilióna eur by mohla vygenerovať 5,5 milióna nových pracovných miest v oblasti obnoviteľnej energie. To by čiastočne vyrovnalo stratu miliónov pracovných miest z iných oblastí,“ uviedol v reportáži novinár Max Hall. Analýza tvrdí, že ak by krajiny po zvyšok dekády míňali v priemere 3,81 bilióna eur ročne na technológiu čistej energie, sektor OZE by do roku 2030 zamestnával 30 miliónov ľudí. Ďalšie milióny ľudí by sa uplatnili v iných sieťových a v energetických odvetviach.

Prosperovali solárne elektrárne

Podľa správy od Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu sa objem pracovnej sily v solárnom odvetví v roku 2019 zvýšil o 4 percentá. „V oblasti fotovoltiky viedla Čína. Spojené štáty americké v solárnom odvetví zamestnávali minulý rok okolo 240- tisíc ľudí, India 204- tisíc a Bangladéš 137- tisíc. V Európskej únii došlo v roku 2019 k nárastu počtu pracovníkov v solárnom priemysle z 95 600 na 127 300 ľudí,“ uvádza sa v reportáži na stránke pv- magazine.com. Aj na Filipínach došlo k veľkému nárastu zamestnanosti v oblasti solárnych systémov. Počet ľudí pracujúcich v tomto odvetví stúpol z 20 800 na 33 700.

Solárny priemysel má veľký potenciál nielen v Európe a v USA. Podľa odhadov spoločnosti KPMG by tento druh investícií mohol v Indii v najbližších rokoch vytvoriť 50-tisíc priamych a približne 125- tisíc nepriamych pracovných miest.IRENA poukázala na to, že umelá inteligencia a využívanie dronov môžu v budúcnosti predstavovať ohrozenie týchto pozícií. Podľa odborníkov jeden zručný technik potrebuje približne 10 hodín času, aby detailne skontroloval každý megawatt kapacity na výrobu slnečnej energie. Lenže lietajúci dron to zvládne za necelých 20 minút.Zdroje : Foto - Depositphotos
Publikované : 28.1.2021    Autor: Ing. Miriam Oravcová
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk