facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

V meste vysadia dva milióny rastlínArchitektonická firma Luca Curci Architects predstavila zaujímavý koncept mestského bývania. Vertikálne mesto s názvom The Link, pre 200-tisíc obyvateľov, má vyriešiť problém s preľudnením a s nedostatkom zelene.


V štyroch samostatne stojacich vežiach majú byť vysadené dva milióny rastlín. V najvyššej budove s výškou 1 200 metrov je navrhnutých celkovo tristo poschodí. Podľa hlavného architekta je cieľom projektu užšie prepojiť človeka s prírodou a zároveň vyriešiť problém preľudňovania planéty. Súčasťou futuristického mesta so štyrmi vertikálnymi vežami má byť vlastný les, stromy a kríky. Vertikálny les s vysokou hustotou zalesnenia je navrhnutý tak, aby znižoval teploty, absorboval CO2 a prach z okolitého prostredia. Rozsiahle zelené plochy s prirodzeným svetlom a s vetraním sa budú nachádzať na každom poschodí komplexu. „The Link kombinuje udržateľnosť a zvyšuje mestskú biodiverzitu. Jeho cieľom je postaviť budovu s nulovou spotrebou energie a so stopercentnými elektrickými dopravnými systémami,“ uviedol architekt Luca Curci na oficiálnej stránke projektu. Suterén stavby bude vybavený terminálmi pre chodcov a pre verejnú elektrickú dopravu.

stromy, mesto

Život v tomto meste bude ľudí viesť k zdravšiemu štýlu a k väčšej úcte k prírode. Okrem toho sa pri výstavbe použijú najmodernejšie technológie. Mesto bude mať vlastný operačný systém, ktorý bude riadiť teplotu, úroveň CO2 a vlhkosť vzduchu. Väčšinu energie obyvatelia získajú vďaka solárnym kolektorom a veterným turbínam. Inteligentné systémy sa postarajú o to, aby sa nespotrebovaná energia uložila a bola k dispozícii na ďalšie využitie.

Planéta začína byť preľudnená

Podľa odhadov môže žiť v mestách po roku 2030 takmer 5 miliárd ľudí. Z toho dôvodu je nutné stavať čoraz viac vysokých, ale k prírode ohľaduplných budov. Koncept mesta budúcnosti od architekta Luca Curciho by mohol byť jedným z nich. „Mestá zaberajú iba 3 percentá zemského povrchu. Napriek tomu sú zodpovedné za 60 až 80 percent celkovej spotreby energie a za 75 percent emisií uhlíka,“ uviedla Lucy Wang v reportáži pre magazín Inhabitat.

mesto, stromy

O unikátnosti mestského projektu The Link, čo v preklade znamená odkaz, svedčí to, že súčasťou stavieb bude 120-tisíc vysadených stromov a 2 milióny zelených rastlín. Hlavný skelet mesta sa bude skladať zo štyroch budov. Najvyššia budova bude mať výšku 1 200 metrov a 300 poschodí. Práve v nej sa budú nachádzať byty, vily, apartmány, spoločné priestory a rozsiahle záhrady. „Zvyšné tri veže budú mať výšku 650 až 850 metrov a s najvyššou budovou budú stavebne prepojené. V nich budú situované úrady, vládne inštitúcie, zdravotnícke zariadenia, školy a univerzity,“ informovali architekti návrhu na stránke lucacurci.com. V rozsiahlom obytnom komplexe sa majú nachádzať hotely, wellness centrá, športoviská, nákupné strediská a rôzne iné atrakcie na trávenie voľného času. Mesto sa bude snažiť žiť podľa konceptu zero waste, čiže nechce vytvárať žiadny odpad. Zhotovitelia plánujú v budovách pestovať rôzne druhy ovocia a zeleniny, aby boli obyvatelia čo najviac sebestační.Zdroje : foto: Luca Curci Architects
Publikované : 12.11.2020    Autor: Miriam Oravcová
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk