facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Včelobal ponúka udržateľnú alternatívu alobalu a fóliíKombinácia praktickosti, zaujímavého dizajnu a ekologických materiálov je dnes veľmi obľúbená. 


Keď si však ľudia na Slovensku ešte nedávno chceli kúpiť znovu použiteľný obal na potraviny, ktorý by nebol z plastu, spĺňal by kritérium citlivého prístupu k prírode a zároveň by bol pekný, nemali takmer žiadnu alternatívu. Všetko zmenil zaujímavý koncept s názvom Včelobal, ktorý ponúka opakovane použiteľné ekologické obaly vyrobené na Slovensku.

Čo si majú čitatelia predstaviť pod názvom Včelobal?

Včelobaly sú ručne vyrábané, opakovane použiteľné prírodné obaly na potraviny. Základom je bavlna, na ktorú nanášame zmes vosku, repkového oleja a živice. Táto kombinácia surovín zabezpečí, že sa Včelobal dokonale prispôsobí tvaru potraviny, ktorú doň balíme. Včelí vosk má prirodzene antimykotické a antibakteriálne účinky, jedlo v ňom teda neplesnivie tak rýchlo ako v plastovom obale. Okrem zabalenia desiatej na cestu je veľmi praktickým pomocníkom aj v kuchyni. Odkrojené kusy zeleniny, ovocia, syrov či pečiva zabalené vo Včelobale vydržia čerstvé oveľa dlhšie a predídeme tak plytvaniu jedlom. Ani nedojedená večera nemusí skončiť v koši. Včelobal priľne aj na tanier či misku. Takto odložené jedlo v chladničke na druhý deň akoby ste našli. Sušené ovocie, čerstvá mrkva či uhorka a iné malé dobroty na túru sa tiež dajú zabaliť do voskových obrúskov a nezanecháme tak v prírode žiadne plastové smeti. Voskové obaly a vrecká sú 100 % prírodnou alternatívou jednorazových plastových fólií a vreciek. Jedným Včelobalom dokážete nahradiť desiatky metrov potravinovej fólie, pretože jeho životnosť je minimálne jeden rok.

Aké materiály používate pri výrobe?

Základ obrúskov tvorí certifikovaná GOTS bavlna. Tá má oveľa menší negatívny dopad na prírodu a pôdu. Jej pestovanie a výroba je maximálne ohľaduplná k prírode. Hlavnou zložkou voskovej zmesi je včelí vosk, ktorý odoberáme od slovenských včelárov. Ďalej pridávame slovenský bio repkový olej. Dodáva obalom pružnosť a zabezpečuje, aby sa vosková vrstva nelámala.  Poslednou zložkou je borovicová živica. Vďaka nej obaly držia tvar a sú priľnavé podobne ako potravinová fólia. Výroba Včelobalov je lokálna a realizuje sa u nás na Slovensku. Od počiatočného návrhu dizajnu cez potlač látok, nanášanie voskovej zmesi až po skladovanie výrobkov pred tým, než prinesú radosť svojim novým majiteľom.

včeobal

Ako vznikol tento ekologický projekt?

Veľmi nás ovplyvnili naše pešie a cyklistické cesty po Slovensku a neskôr po iných kútoch sveta. Počas mesiacov strávených na bicykloch sme prechádzali krásnymi, no zúboženými miestami. Aj keď sme príliš nenavštevovali turisticky známe miesta, takmer na každom kroku sme nachádzali zvyšky obalov z potravín, kozmetiky a staré PET fľaše. Tie pekné miesta, ktoré sme videli, nám aj napriek tomu prirástli k srdcu. Radi by sme sa tam ešte niekedy vrátili a ocenili by sme, keby neboli ešte viac spustošené a zanedbané kvôli nezodpovednému správaniu turistov. Po návrate z jedného dlhšieho výletu po Ázii nás nadchli voskové obaly, s ktorými sme sa dovtedy nestretli. Aj my sme doma mali zásuvky plné plastových vreciek od pečiva a zeleniny. Voskové obrúsky boli ideálnym riešením pre našu domácnosť a na výletoch. Verili sme, že naše nadšenie budú zdieľať aj ostatní ľudia.

Kde všade je možné Včelobal využiť?

Včelobal sa hodí najmä na balenie pečiva. Chlieb v ňom vydrží dlhšie čerstvý bez toho, že by sa „dusil“ v plastovom vrecku. Praktický na tento účel je Včelovak – veľké vrecko, do ktorého stačí bochník či rožky jednoducho vložiť a okraj zarolovať. Desiatu do školy, na výlety či do práce tiež nie je nutné baliť do plastových fólií a vreciek. Včelobal ich aj v tomto zodpovedne nahradí. V kuchyni sa dá využiť aj na prikrytie misiek, tanierov a pohárov s jedlom či nápojmi. Môžete v ňom jedlo skladovať aj v chladničke. Pri prechádzkach v prírode môžete do včelobalov alebo včelovakov zbierať rôzne plody, napríklad šípky.  Včelobaly môžu poslúžiť nielen na jedlo. Na cestu si doň môžete zabaliť napríklad aj zubnú kefku či mydlo.

včeobal

Je potrebné starať sa o voskové obaly, aby vydržali čo najdlhšie?

Áno, ale je to jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí, keď obal opláchnete vo vlažnej vode a necháte ho voľne vysušiť ako riad. Ak je znečistenie väčšie, prípadne ak je obal mastný, použite hubku alebo lufu a trochu ekologického prípravku na umývanie riadu.  Do Včelobalov môžete baliť akékoľvek jedlo okrem surového mäsa, horúcich či tekutých jedál. Pri správnej starostlivosti vydrží Včelobal viac ako jeden rok. Keď už Včelobal poriadne „nedrží“ a vosková vrstva sa ošúchala, dá sa obnoviť. Na to poslúži tzv. VčelOpravár, hotová zmes vosku, živice a oleja. Pomocou neho obnovíte voskovú membránu starého Včelobalu a ten je potom opäť priľnavý a tvarovateľný. Ak už Včelobal úplne doslúžil, môžete ho jednoducho pridať do kompostu (nastrihaný na menšie kúsky) alebo použiť ako podpaľač. Keďže vosk je horľavý, pomôže napríklad pri zakladaní ohňa v ohnisku.

Čo je vašou víziou, ako chcete svojimi produktami prispieť ku krajšej planéte?

Veríme, že aj vďaka používaniu našich výrobkov ľudia postupne zmenia svoje návyky. Za úspech považujeme už to, že namiesto plastových vreciek začnú používať tie prírodné. Teší nás, že od zákazníkov dostávame skvelú spätnú väzbu a pochvaľujú si funkčnosť a variabilnosť Včelobalov. Aj my sme boli príjemne prekvapení z toho, keď vďaka Včelobalu chutilo päťdňové pečivo takmer ako čerstvé. Veríme, že ľudia budú čoraz viac v každodennom živote uprednostňovať riešenia ohľaduplné k životnému prostrediu. Aj keď si uvedomujeme, že je to náročnejšia cesta ako ponúka bežný konzumný spôsob života. 

včeobal

Máte v portfóliu výrobkov okrem obalov a vreciek aj niečo iné?

Najnovším prírastkom v našej ponuke je ekologický podpaľač Ecopal. Je to zápalka, ktorá je omotaná povoskovanou bavlnou a funguje ako malá fakľa. Vzniká pri výrobe Včelobalov ako vedľajší produkt, vďaka čomu vieme spotrebovať 100 % vstupných surovín a netvoríme takmer žiadny odpad. Pozitívnym prínosom výroby Ecopalu je fakt, že sa na jeho výrobe podieľajú aj telesne znevýhodnení ľudia. Veľkou výhodou našej malej dielne je najmä flexibilita a kreativita tímu. Na všestranne využiteľné voskové obaly je možné aplikovať akýkoľvek dizajn, prispôsobiť obal alebo škatuľku. Znovu použiteľné Včelobaly sa vďaka tomu čoraz viac stávajú obľúbenými „na mieru šitými“ darčekmi.Zdroje : Foto: archív Včelobal
Publikované : 07.10.2022    Autor: Martina Gáborová
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk