facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

V Brazílii vysadia 73 miliónov stromovPo desiatkach rokov ničenia a bezhlavého pílenia stromov sa Amazonský prales dočká obnovy. V Brazílii štartuje najväčší zalesňovací projekt v histórii ľudstva, ktorý má pomôcť zmierniť dôsledky globálneho otepľovania.


K celkovej obnove až 12 miliónov hektárov lesov sa krajina zaviazala podpisom Parížskej klimatickej dohody. Prudký nárast populácie a ekonomické záujmy v Brazílii majú za následok, že v posledných rokoch sa v enormnej miere klčovali stromy v Amazonskom dažďovom pralese. Cieľom bolo získať hlavne poľnohospodársku pôdu. Tropický prales v Južnej Amerike, ktorý ma rozlohu vyše 5,5 milióna štvorcových kilometrov sa v dôsledku toho v posledných rokoch zmenil na nepoznanie.

Keďže až 60 % jeho plochy leží v Brazílii, krajina sa rozhodla pre záchranu existujúcej fauny a flóry skôr, ako by mohlo byť neskoro. Nezisková organizácia Conservation International plánuje v najbližších rokoch zrealizovať najväčší zalesňovací projekt v histórii celého ľudstva. Do roku 2023 chce na ploche vyše 70-tisíc hektárov vysadiť dohromady viac ako 73 miliónov nových stromov, ktoré by mali zmierniť devastáciu okolitých lesov.

Novovysadené stromy by mali oddialiť globálne otepľovanie planéty. Brazília sa týmto krokom nesnaží pomôcť len svojim obyvateľom, ale celému svetu. Keďže stromy sú zodpovedné za fotosyntézu, zaisťujú ľuďom stály prísun kyslíka. Počas tohto procesu odoberajú z atmosféry oxid uhličitý, ktorý negatívne ovplyvňuje globálne otepľovanie Zeme. Podľa internetového portálu interez je vysádzanie stromov naplánované v tzv. oblúku odlesňovania, ktorý v súčasnosti trpí najviac. Primárne tak budú zalesnené brazílske štáty Amazonas, Acre, Pará, Rondônia a povodie rieky Xingu. Celý projekt obnovy lesov pritom súvisí s klimatickou dohodou z Paríža, podpisom ktorej sa Brazília zaviazala, že do roku 2030 obnoví až 12 miliónov hektárov zničeného dažďového lesa.

Podľa mnohých odborníkov môžu práve tieto kroky pomôcť k zastaveniu globálneho otepľovania na planéte a udržať ho pod kritickou hranicou 2 °C. Vysádzanie stromov prebehne najmodernejšou možnou metódou, ktorá spočíva v tom, že na každý štvorcový meter vyrúbaného lesa sa zaseje až 200 semien rôznych stromov, ktoré sa nachádzajú v juhoamerickom dažďovom pralese.Zdroje :
Publikované : 15.1.2018    Autor: Ing. Juraj Mýtny
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk