facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Turecko výrazne zvyšuje produkciu čistej energieTurecko dosiahlo v oblasti rozširovania kapacít zelenej energie značný pokrok. Krajina si na najbližšie roky stanovila ambiciózne ciele. V prípade, že sa jej ich podarí splniť, zaradí sa medzi svetových lídrov v produkcii energie z obnoviteľných zdrojov.


Správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorá je zverejnená na stránke iea.org, predpovedá Turecku v oblasti obnoviteľných zdrojov energie veľmi priaznivú budúcnosť. Krajina plánuje do štyroch rokov, najmä vďaka výstavbe nových solárnych a veterných fariem, výrazne zvýšiť podiel vyrobenej energie z OZE. „Očakáva sa, že Turecko sa do roku 2024 stane piatou najväčšou krajinou v Európe a jedenástou krajinou na svete, ktorá bude vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov,“ píše sa v štúdii Medzinárodnej energetickej agentúry. Do niekoľkých rokov sa teda očakáva viac ako 50-percentné navýšenie podielu vyrobenej zelenej energie. Vďaka tomu Turecko zvýši celkovú kapacitu obnoviteľnej energie o takmer 21 GW. Odborníci predpokladajú, že do roku 2024 vyrobia v Európe len štyri krajiny viac energie z obnoviteľných zdrojov ako Turecko. Budú to Nemecko, Francúzsko, Španielsko a Taliansko.

Turecko, OZE, pokrok

Lídrom aj naďalej ostane Čína

Z reportáže, ktorú priniesol portál Balkan Green Energy News, vyplýva, že v rámci celého sveta bude mať vedúce postavenie v oblasti obnoviteľných zdrojov naďalej Čína. Za ňou budú nasledovať Spojené štáty americké a potom India. Po opatreniach, ktoré sa majú v najbližších rokoch zaviesť v Turecku, sa krajina zaradí na jedenáste miesto vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov v rámci celého sveta. „Do roku 2024 by kapacita vyrobenej čistej energie podľa odhadov International Energy Agency mala dosiahnuť 3 700 GW. Solárna kapacita Turecka sa zvýši o 198 percent. K celkovému rastu významne prispeje aj kapacita veternej energie v krajine, ktorá sa zvýši na 12,9 GW,“ píše sa v reportáži zverejnenej na stránke balkangreenenergynews.com.

Výstavbou solárnych a veterných elektrární v Turecku sa snaha krajiny o energetickú transformáciu nekončí. Tamojšia vláda avizovala, že prijme novú legislatívu aj v oblasti jadrovej energetiky. Európska komisia jej odporučila, aby dokončila vykonávanie národného akčného plánu pre energetickú účinnosť. Okrem toho by sa zákonodarcovia mali zamerať na reformy, ktoré sa týkajú odvetvia zemného plynu.Zdroje : foto - Depositphotos
Publikované : 23.3.2020    Autor: Martin Benka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk