facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Tesco darovalo potraviny na 4,7 milióna porcií jedálSpoločnosť Tesco počas celého minulého roka darovalo ľuďom v núdzi na celom Slovensku rekordné množstvo potravín. Rôzne charitatívne organizácie z neho pripravili vyše 4,7 milióna porcií jedál.


„V Tescu radi pomáhame ľuďom, ktorí to potrebujú. Vlani sa nám podarilo darovať rekordných vyše 2-tisíc ton potravín Potravinovej banke Slovenska a charitatívnym organizáciám. Rekordné množstvo darovaných potravín sa nám podarilo zabezpečiť aj vďaka tomu, že sme systém darovania potravinových prebytkov zaviedli vo všetkých našich 150 predajniach,“ informovala Katarína Pšenáková, CSR manažérka Tesca na Slovensku. Cieľom Tesca je dlhodobo bojovať proti plytvaniu potravinami. Jedným z riešení je darovanie potravinových prebytkov dobročinným organizáciám, ktoré môžu nepredané potraviny využiť na pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách. „Vlani sme celkové potravinové prebytky znížili o polovicu. Veríme, že tento rok bude výsledok ešte lepší. Znížiť množstvo potravinového odpadu je globálnou výzvou, obzvlášť vo svete, v ktorom jeden z deviatich ľudí ide spať hladný, a kde tretina svetovej produkcie jedla skončí ako odpad. Budeme radi, ak sa k nám pridajú aj naši partneri, zákazníci a ďalšie reťazce,“ doplnila Pšenáková.

Znížením potravinového odpadu o 52 percent v minulom roku sa Tescu podarilo dosiahnuť cieľ udržateľného rozvoja OSN 12.3 – zníženie potravinového odpadu do roku 2030 na polovicu, o 11 rokov skôr! Je to unikát dokonca aj vo svete, preto bolo Tesco Slovensko vyzdvihnuté aj na pôde OSN ako príklad, ktorý by mali iné firmy nasledovať. Redukcia potravinového odpadu má veľký význam aj v globálnom kontexte. Z pohľadu životného prostredia sú potravinové straty a potravinový odpad zodpovedné za približne 8 percent emisií skleníkových plynov. Aktualizované výsledky o potravinovom odpade zverejňuje Tesco ako jediný reťazec každoročne v máji za celú strednú Európu od roku 2017. V minulom finančnom roku 2018/19 Tesco Slovensko predalo 559 464 ton potravín,  pričom sa vygenerovalo 8 614 ton potravín, ktoré sa nepredali zákazníkom. V tomto objeme sú započítané potraviny vhodné na ľudskú spotrebu, na krmivo pre zvieratá, ale aj potraviny nevhodné na ďalšiu konzumáciu, a teda potraviny zlikvidované ako odpad. Z potravín vhodných na ľudskú konzumáciu Tesco darovalo 1 792 ton potravín Potravinovej banke Slovenska a miestnym dobročinným organizáciám. Okrem toho, spoločnosť darovala 2 043 ton potravín ako krmivo pre zvieratá.Zdroje : archív Tesco
Publikované : 18.2.2020    Autor: redakcia Green Magazine
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk