facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Spotreba uhlia v Ázii rekordne narastáViaceré európske štáty sa v rámci prechodu na obnoviteľné zdroje energie snažia zbaviť závislosti od uhlia. Napriek tomu jeho spotreba v iných kútoch sveta narastá. V USA alebo v Ázii je dopyt po uhlí obrovský a preto jeho produkcia naďalej stúpa.


V rámci Európy patria medzi najväčších producentov uhlia Nemecko a Poľsko. Uhlie sa však ťaží aj v Českej republike, v Grécku, v Bulharsku a v Rumunsku. Slovensko ťaží uhlie v regióne hornej Nitry. Už v roku 2023 je naplánované zatvorenie uhoľnej elektrárne v Novákoch a o niekoľko rokov neskôr sa zatvoria aj bane. V rámci Akčného plánu Transformácie uhoľného regiónu hornej Nitry sa zabezpečí, aby si približne 4-tisíc kmeňových zamestnancov a ďalších 3-tisíc ľudí v subdodávateľských reťazcoch našlo nové zamestnanie. Na území Slovenska sa nachádza ešte jedna uhoľná elektráreň, vo Vojanoch, a v nej sa spaľuje uhlie z Ukrajiny. Celkovo idú štáty Európskej únie v znižovaní závislosti od fosílnych palív a od uhlia príkladom. Podľa údajov Eurostatu dosiahla v roku 2018 spotreba čierneho uhlia v Európe 226 miliónov ton.   

uhlie, spotreba, svet, Ázia

Momentálne sa čierne uhlie v Európe ťaží v 14 lokalitách a v piatich štátoch. Patria k nim Poľsko, Česko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Španielsko. Dobrou správou je, že v posledných rokoch produkcia čierneho uhlia v Európe klesá. „V porovnaní s rokom 2012, keď ťažba čierneho uhlia v Európskej únii vrcholila, znížilo Poľsko do roku 2018 produkciu o 20 percent. Česká republika o 39 percent, Nemecko znížilo produkciu uhlia o 76 percent, Spojené kráľovstvo o 84 percent a Španielsko o 86 percent,“ uvádza sa v správe zverejnenej na stránke ec.europa.eu. Z týchto údajov jasne vyplýva, že krajiny Európskej únie od uhlia postupne upúšťajú a smerujú k bezhuhlíkovej ekonomike. Jeho spotreba napriek tomu v iných častiach sveta rastie.

Spotreba uhlia vo svete narastá

Zo zverejnenej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) vyplýva, že v roku 2018 narástla svetová produkcia uhlia o 3,3 percenta. Postarali sa o to najmä rýchlo sa rozvíjajúce krajiny vo východnej Ázii, ktoré dosahovali v ťažbe, ale aj v spotrebe, rekordné hodnoty. Nariadenia klimatickej dohody z Paríža, ktorá má spomaliť otepľovanie planéty, nedodržiavajú viaceré krajiny. Mnohé z nich pritom naďalej dotujú ťažbu uhlia. „Naša analýza ukazuje, že vlády krajín G20 pokračujú v podpore uhlia doma a v zahraničí v objeme 25,03 miliárd eur cez verejné financie. Sumou 13,97 miliárd eur sa toto odvetvie dotuje cez finančnú podporu a 19 miliardami eur prostredníctvom investícií štátom ovládaných spoločností,“ informuje správa neziskovej organizácie The Natural Resource Defense Council, ktorá bola zverejnená na stránke nrdc.org.

uhlie, spotreba, svet, Ázia

Aj keď sa Európa snaží o čistejšiu budúcnosť, problémom je, že uhlie je stále dominantnou energetickou surovinou v mnohých krajinách sveta. Zástupca výkonného tajomníka OSN pre zmenu klímy Ovais Sarmad je presvedčený, že zvyšujúca sa spotreba uhlia v Ázii by mohla ohroziť pokrok v boji proti klimatickým zmenám. „V tomto regióne existujú krajiny, ktoré sa stále viac spoliehajú na uhlie a na fosílne palivá. Je to veľmi vážny problém, pretože by to mohlo zmariť pokroky v znižovaní emisií, ktoré sa dosahujú na iných miestach sveta,“ povedal Ovais Sarmad pre agentúru Reuters. V Indii, na Filipínach, vo Vietname alebo v Indonézii rastie dopyt po elektrickej energii. Tieto krajiny v snahe pokryť svoju rastúcu spotrebu energie dávajú prednosť uhliu pred obnoviteľnými zdrojmi a tento trend sa tak skoro nezmení.

„Uhlie bude naďalej dominantným zdrojom. V produkcii energie do roku 2040 bude tvoriť 36 percent energetického mixu juhovýchodnej Ázie,“ informovala v tlačovej správe zverejnenej na portáli woodmac.com poradenská spoločnosť Wood Mackenzie. Analytici ďalej uviedli, že do roku 2040 budú tvoriť investície do veternej a do solárnej energie v Ázii približne 23 percent z celkových investícií do energetiky. Napriek tomu je jasné, že krajiny ako Vietnam a Indonézia nedokážu dodržať svoje záväzky týkajúce sa množstva vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov.Zdroje :
Publikované : 22.4.2020    Autor: Ing. Kamil Gaučár
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk