facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy bude v Nemecku realitouBritská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje viac ako 60-tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie. 


Spoločnosť Bankset Energy odhaduje, že pri využití celej dlžky želežničnej siete by tieto panely mohli vyrobiť množstvo elektriny, ktorá by sa vyrovnala výkonu piatich jadrových elektrární. Testovanie bude zatiaľ prebiehať na tratiach s dĺžkou 1 000 kilometrov, kde by malo byť nainštalovaných 200 MW fotovoltických panelov.

Na železničných podvalov budú použité špeciálne technológie solárnych panelov prispôsobených podmienkam trate. Využitie menej tradičných plôch je koncept, ktorý na Slovensku bohužiaľ zatiaľ nie je témou dňa, napriek tomu, že nejde o žiadnu svetovú novinku. Nemecko alebo Holandsko už na tento účel dávno využívajú strechy železničných alebo autobusových staníc, či protihlukové steny popri cestách. Zdroje : foto: Pixabay
Publikované : 29.7.2022    Autor: Ján Karaba a tím SAPI
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk