facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Poplatky za zber smetí v roku 2021 narástli o 6 %V čase pandémie trávia Slováci viac času doma, čo má za následok väčšiu spotrebu energií a viac odpadu. 


Pokles alebo nárast cien súvisiacich s bývaním preto zaujíma každého jedného z nás. Potešujúcou správou je, že ceny elektriny a plynu medziročne klesli. Slováci si v rámci nákladov na bývanie priplácajú najviac za zber smetí a to o vyše 6 %.Väčšina miest a obcí vlani pristúpila k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad pre tento rok a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) boli v januári 2021 ceny za zber smetí v priemere medziročne vyššie o 6,1 %.

Dôvodom je fakt, že na Slovensku sa stále vo veľkom skládkuje (až na 80 % územia SR). Cena za skládkovanie bola síce dlhé roky nízka, ale od roku 2019 je tomu inak a cena za takéto neekologické zneškodnenie odpadu z roka na rok rastie. Dôvodom sú vyššie poplatky pre Envirofond a kroky, ktoré by mali viesť k ekologickejšiemu nakladaniu s komunálnym odpadom, ako napríklad triedenie a spracovanie kuchynského biologického odpadu. Pre samosprávy to ale väčšinou znamená náklady navyše. V reakcii na to obce a mestá pristupujú k zvyšovaniu poplatkov aj pre samotných občanov. Iná situácia je v mestách Bratislava a Košice, v ktorých nerecyklovateľný komunálny odpad nekončí na skládkach, ale sa z neho vyrába elektrina a teplo v Zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Cena za zhodnotenie odpadu v ZEVO je stabilná a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch.Zdroje : Foto - Depositphotos
Publikované : 01.3.2021    Autor: Eva Sadovská - analytička WOOD & Company
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk