facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Ochrana prírody na Slovensku má novú cenu AtlasNadácia VÚB predstavila Atlas, čiže ocenenie pre tých, ktorí sa zasadzujú za ochranu prírody a udržateľnosť života na našej planéte. 


Ide o dlhodobý formát oceňovania práce aktívnych organizácií, škôl, obcí aj firiem, ktorý je svojím komplexným záberom na Slovensku unikátny. Do 21. februára môže verejnosť nominovať zelené projekty realizované v roku 2020, a to v šiestich kategóriách. Štyria víťazi z neziskového a startup sektora získajú granty pre svoj ďalší rozvoj v celkovej výške 40-tisíc eur. Slávnostné udeľovanie cien sa bude konať 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme. "Rozhdoli sme sa priniesť cenu Atlas, nazvanú podľa mytologickej postavy obra, ktorý niesol na svojich pleciach svet a jeho osud. Touto formou budeme každý rok zviditeľňovať vytrvalú prácu tých, ktorí prikladajú ruky k tomu, aby pomáhali chrániť svet okolo nás, našu planétu a jej prírodné zdroje, na ktorých stojí spoločná budúcnosť nás všetkých,“ povedal Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky. 

Ako je možné nominovať projekt

Cena Atlas bude udeľovaná vždy spätne za projekty zrealizované v uplynulom roku. Šancu zabojovať o titul najlepších enviro projektov za rok 2020 v niektorej z pripravených kategórií majú mimovládne organizácie, obce a miestne samosprávy, školy aj súkromné spoločnosti. Projekty môžu prihlásiť organizácie samotné, ale aj ich priaznivci, jednotlivci alebo komunity. Podmienkou je, aby bol súčasťou nominácie aj súhlas organizácie. Odborná porota zostaví po posúdení všetkých nominácií v každej kategórii shortlist 3 finalistov a spomedzi nich následne vyberie jedného víťaza. Ocenenia budú vyhlásené na verejnej ceremónii 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme. Prihlášky do súťaže je možné podať elektronicky cez stránku https://nadaciavub.egrant.sk/ do 21. februára.

príroda, SR

Prvý ročník ceny Atlas prináša možnosť prihlásiť sa s verejnoprospešnými ekologickými projektami a iniciatívami naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku. Predstavuje šesť kategórií, zameraných na ochranu biodiverzity, záchranu klímy, environmentálnu osvetu a vzdelávanie, ekologické startupy, zelenú ekonomiku a projekty miestnych samospráv.

Víťazi všetkých kategórií sa stanú vzorom hodným nasledovania pre celú spoločnosť a získajú uznanie za svoju prácu z rúk popredných expertov, angažujúcich sa v oblasti ochrany životného prostredia. Súčasťou ocenenia v prvých štyroch kategóriách bude aj grantová podpora vo výške 10-tisíc eur pre každý víťazný tím.

Myšlienka uvedenia environmentálne zameraného ocenenia takto výrazného rozsahu má za sebou podporu piatich osobností, ktoré zasadnú do odbornej komisie. Pozvanie stať sa členmi poroty ceny Atlas prijali: environmentalista a jeden z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les Erik Baláž, spoluzakladateľka Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku a odborníčka na bezodpadové hospodárstvo Petra Csefalvayová, poslanec Európskeho parlamentu a environmentálny konzultant Martin Hojsík, riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď a greenfluencer a jeden z lídrov občianskej iniciatívy #klímaťapotrebuje Michal Sabo. Zdroje : Foto - Dávid Jusko, Čierne pole
Publikované : 29.1.2021    Autor: VÚB banka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk