facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Na svete je dnes 31 megapolisov!



Kým v roku 1975 boli na svete len tri mestá s viac ako 10 miliónmi obyvateľov – New York, Tokio, a Mexico City, tento rok ich bude už 31. Reč je o tzv. megapolisoch, mestách, kde sa sťahuje čoraz viac ľudí a ktoré sa stále viac rozširujú.


Podľa správy OSN sa táto situácia bude v najbližších rokoch ešte zhoršovať. OSN tvrdí, že už teraz žije v mestách 55 % svetovej populácie, do roku 2040 to bude 65 % a v roku 2050 až 68 % všetkých ľudí na svete. Najväčšie zmeny analytici očakávajú v Indii, Číne a Nigérii. Najmä Indiu čakajú rapídne zmeny. Jej hlavné mesto Naí Dillí sa stane najľudnatejším megapolisom na svete, keď počet obyvateľov predstihne Tokio, ktoré má dnes 37 miliónov obyvateľov. Udiať by sa tak malo už o desať rokov. OSN varuje, že do roku 2050 sa India stane aj najľudnatejšou krajinou sveta, keď predstihne Čínu. Treťou najľudnatejšou krajinou sa stane Nigéria. Naopak, kým Európa aj Slovensko demograficky starnú a vymierajú, v Afrike a Ázii zaznamenáme nárast počtu obyvateľov. Až deväť krajín bude stáť za polovicou celkového nárastu svetovej populácie – Etiópia, Ghana, India, Indonézia, Kongo, Nigéria, Pakistan, Tanzánia a USA. Kým v Európe sa rodí v priemere 1,6 detí na matku, v Afrike je to až 4,7 dieťaťa na jednu matku.

Smart Cities, mestá, rozvoj

Mnohé mestá sa budú musieť pripraviť na novú vlnu prisťahovalectva. Kým v roku 1975 sme mali len tri megapolisy (štáty s viac ako 10 miliónmi obyvateľov) Tokio, New York a Mexico City, tento rok je ich už 31 a do desiatich rokoch pribudne ďalších dvanásť najmä v rozvojových krajinách. Podľa OSN sa to týka niektorých metropol v Afrike a v Ázii. Okrem nárastu počtu obyvateľov sa mestá budú musieť zaoberať mnohými výzvami, ako je výstavba bývania, dodávkou elektriny, prístupom k pitnej vode a ku kanalizácii, k mestskej hromadnej doprave, k vzdelávaniu a zdravotnej starostlivosti. Podľa Johna Wilmotha z populačnej divízie OSN mestám paradoxne urbanizácia môže pomôcť. „Zvýšená koncentrácia ľudí v mestách môže znamenať ekonomickejší spôsob poskytovania služieb. Je to napríklad prístup k vzdelávaniu alebo zdravotnej starostlivosti, ktorý je v mestách na lepšej úrovni ako na vidieku,“ povedal John Wilmoth.

Viaceré mestá rozmýšľajú do budúcnosti a už dnes prinášajú smart riešenia, z ktorých budú profitovať pri značnom náraste obyvateľov v najbližších rokoch. „Riadenie nárastu počtu obyvateľov v mestách s cieľom zabezpečiť jeho udržateľnosť sa stalo jednou z najdôležitejších rozvojových výziev súčasného storočia,“ uzavrel Wilmoth s tým, že v mnohých metropolách vyrastajú obrovské a nekontrolovateľné slumy, ktoré nie sú predstavou udržateľného rastu, ako by si OSN predstavovalo.



Zdroje : foto - depositphotos, pexels
Publikované : 09.10.2018    Autor: Ing. Kamil Uličný
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk