facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Na Slovensku sa už nebude spaľovať zahraničný rádioaktívny odpadV pléne Národnej rady SR prešiel zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu určeného na spaľovanie. Za novú legislatívu, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o životnom prostredí a tiež zákon o radiačnej ochrane, hlasovalo 84 zákonodarcov.


Cieľom navrhovanej právnej úpravy je prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, zníženiu rizika závažného poškodenia životného prostredia a ochrany zdravia obyvateľstva. To sa má dosiahnuť prostredníctvom zákazu budúceho spracovania rádioaktívneho odpadu, ktorý nepochádza z prevádzok na území Slovenskej republiky.

Poslanci hlasovaním zastavili ďalší dovoz rádioaktívneho odpadu, ktorý by skončil v spaľovniach na území Slovenska. Od platnosti novely zákona už nebude možný dovoz a spracovávanie cudzích rádioaktívnych odpadov. Pre súčasnú vládu je kľúčová ochrana obyvateľstva pred zvýšenou radiáciou z dôvodu spaľovania rádioaktívneho odpadu, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenska. „Explicitné zakotvenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu je významným príspevkom tejto vlády k udržateľnej a dlhodobej ochrane životného prostredia a zdravia obyvateľstva,“ podčiarkol minister životného prostredia Ján Budaj. Po podpise prezidentkou SR zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2022.Zdroje : foto - Clean Management
Publikované : 07.10.2021    Autor: MŽP SR
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk