facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Každý deň v Prahe zaťaží pľúca ako štyri cigaretyZnečistenie ovzdušia v niektorých hlavných európskych mestách je také silné, že dýchanie tohto vzduchu zaťaží ľudský organizmus rovnako, ako keby ste vyfajčili niekoľko cigariet.


S novou štúdiou prišla organizácia Transport & Environment (T&E), ktorá skúmala stav ovzdušia v desiatich turistami najviac navštevovaných mestách. Predmetom skúmania bola aj kontaminácia ovzdušia mikročasticami, ktoré sa následne prerátali na počet vyfajčených cigariet. Výsledky sú alarmujúce. Štvordňový pobyt v Paríži, Viedni, Ríme a Amsterdame má na organizmus rovnaký účinok, ako keď človek vyfajčí dve cigarety. V Londýne je ovzdušie znečistené natoľko, že pobyt v meste sa vyrovná zaťaženiu pľúc pri vyfajčení troch cigariet. "Primátori miest potrebujú získať kontrolu nad znečistením ovzdušia. Keď je znečistenie vzduchu vysoké, ľudia by sa mali vyhýbať jedeniu a cvičeniu vonku," komentoval výsledky štúdie na oficiálnej stránke Transport & Environment Jens Müller z organizácie T&E.

graf, cigarety, znečistenie

Úplne najhoršie dopadlo najväčšie mesto v Turecku, Istanbul, a hlavné mesto Českej republiky, Praha. V týchto mestách ľudia dýchajú taký špinavý vzduch, ako keby denne vyfajčili až štyri cigarety. Medzi najpriateľskejšie mestá k pľúcam človeka patria podľa štúdie spoločnosti Transport & Environment (T&E) Barcelona a Dublin. Bratislava sa v hodnotiacom rebríčku vôbec nenachádzala. Podľa odborníkov sú však európske mestá stále omnoho zdravšie ako mnohé ázijské metropoly, ktoré sú pravidelne zahalené smogovým oblakom. Zdroje : T&E.org, foto - depositphotos
Publikované : 27.12.2018    Autor: redakcia Green Magazine
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk