facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Investície do energetiky klesnú o 356 miliárd eurGlobálne investície do energetiky sa v porovnaní s minulým rokom znížia o 20 percent, čiže takmer o 356 miliárd eur. Dôvodom najväčšieho poklesu v histórii je pandémia COVID-19.


Vyplýva to z výročnej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) s názvom Svetové energetické investície 2020. Podľa odborníkov ešte začiatkom roka 2020 globálne investície do energetiky mierne rástli. Po nástupe pandémie, po obmedzení výroby a po poklese mnohých ekonomík sa situácia výrazne zvrátila. „Toto zistenie predstavuje stratené pracovné miesta a hospodárske príležitosti, ktoré by sme mohli potrebovať hneď po zotavení sa hospodárstiev. Spomalenie výdavkov na čisté energetické technológie môže ohroziť prechod k odolnejším a k udržateľnejším energetickým systémom,“ povedal výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol pre stránku www.iea.org.

Analýza odhaduje, že kombinácia klesajúceho dopytu, nižších cien a nárastu prípadov nezaplatenia účtov spôsobila na celom svete pokles príjmov z energie vo výške viac ako 890 miliárd eur. Väčšina z tejto sumy pripadá na ropu, aj preto sa odhaduje, že globálne investície do ropy a do zemného plynu klesnú v roku 2020 takmer o jednu tretinu. Investície do udržateľnej energie boli počas krízy na tom lepšie ako do fosílnych palív. Domácnosti a firmy v prvom štvrťroku 2020 investície do nových projektov odložili. Preto sa veterné turbíny a solárne panely dostali v investíciách na úroveň spred troch rokov. Podiel globálnych výdavkov do čistej energie sa v posledných rokoch udržal asi na jednej tretine. Správa IEA zdôrazňuje, že v absolútnom vyjadrení zostávajú investície do obnoviteľných zdrojov energie pod úrovňami, ktoré by boli potrebné na urýchlenie prechodu svetových ekonomík na čistú energiu.Zdroje : foto - Depositphotos
Publikované : 13.8.2020    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk