facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Holandské veľvyslanectvo v Bratislave získalo významné ocenenieHolandská ambasáda v našom hlavnom meste sa stala najzelenšou ambasádou spomedzi všetkých holandských zastupiteľských úradov na svete.


Ocenenie Audience Award v rámci Ranky our embassy získala za niekoľkoročnú prácu a za úsilie zamestnancov pri znižovaní množstva odpadu, za recyklovanie, ale aj za rekonštrukciu vnútorných priestorov zásahmi, ktoré rešpektujú životné prostredie. Pred niekoľkými rokmi sa Ministerstvo zahraničných vecí v Holandsku rozhodlo, že všetky jeho ambasády musia byť ekologické a udržateľné. Vypracovalo dotazník, v ktorom sa hodnotila energetická náročnosť, nakladanie s odpadmi, sociálne aspekty, zastúpenie žien a spolupráca s firmami. Po prvom hodnotení, do ktorého sa zapojilo sto ambasád, sa veľvyslanectvo v Bratislave umiestnilo medzi pätnástimi najlepšími ambasádami sveta.

ambasáda, ocenenie, Slovensko, Bratislava, odpad, separovanie

„Vedeli sme, ktoré oblasti sú dôležité a že musíme zlepšiť našu energetickú efektívnosť, začať viac šetriť vodou a produkovať menej odpadov. Vďaka nášmu odhodlanému prístupu sme sa o niekoľko mesiacov ocitli na druhom mieste,“ spomína na začiatky ekonomická tajomníčka ambasády Jana Šťastná. Tento rok boli do hlasovania o cenu Audience Award vybrané štyri najlepšie ambasády z rebríčka. Ľudia z celého sveta svojimi hlasmi rozhodli, že túto cenu získala práve Holandská ambasáda na Slovensku.

Plasty sú zakázané

Už pri prestavbe ambasády v roku 2017 sa dbalo na zelenú rekonštrukciu a na to, aby na skládke skončilo čo nejmenej odpadu. Znova sa použil pôvodný nábytok a nový sa vyberal podľa jeho dosahu na životné prostredie. Na ambasáde sa nachádzajú pestrofarebné koberce z recyklovaných PET fliaš a drevené podlahy. Pri maľovaní sa na steny použila ekologická biela farba na báze prírodných materiálov. Zaujímavosťou je, že pracovníci nemajú pri stoloch smetné koše a snažia sa všetok odpad separovať. „Na Holandskej ambasáde v Bratislave platí zákaz používania jednorazových plastov. K tomuto kroku sme sa odhodlali dobrovoľne. Nakúpili sme obedáre a pre obedy si chodíme s ekologickou taškou do reštaurácie.

ambasáda, ocenenie, Slovensko, Bratislava, odpad, separovanie

Objednávanie jedál s dovozom praktizujeme minimálne,“ prezradila ekonomická tajomníčka Lenka Ľauková. Viaceré opatrenia konzultovali zamestnanci ambasády ešte pred ich zavedením s odborníkmi z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. Tí im napríklad poradili, aby nahradili porciované mlieka, cukry a pochutiny bezobalovými. Taktiež pre nich vytvorili zoznam dodávateľov kancelárskych potrieb, ktorí rešpektujú princípy udržateľnosti. „Zorganizovali sme aj zbierku oblečenia a ušili sme z neho tašky a vrecúška. Jedna taška je ušitá aj z nohavíc pána veľvyslanca,“ priznala s úsmevom Jana Šťastná.

Ekológia je na prvom mieste

Všetci zamestnanci sa navzájom motivujú a snažia sa správať ohľaduplne k prírode. Na ambasáde sa používajú ekologické mydlá a čapovaná drogéria na prírodnej báze. Dokonca aj propagačné materiály sa tlačia na recyklovateľný papier. Počas zahraničných návštev sa nekonzumujú žiadne sladené nápoje, ale pije sa len pitná voda z vodovodného kohútika.

ambasáda, ocenenie, Slovensko, Bratislava, odpad, separovanie

Ambasáda má k dispozícii pre svojich zamestnancov oranžové bicykle, aby neprodukovali emisie CO2. „Dlhú dobu sme pri vchode mali aj dážďovky, ale darovali sme ich jednej škole na vzdelávacie účely. Teraz používame outdoorový kompostér,“ informovala Lenka Ľauková. Holandská ambasáda na Slovensku robí viaceré opatrenia v oblasti obehovej ekonomiky. Minulý rok pracovníci zorganizovali pre spoločnosti zájazd do Holandska, aby im ukázali, ako sa dá podnikať ekologickejšie. Okrem toho zamestnanci pravidelne rokujú s ministerstvom životného prostredia a s rôznymi organizáciami o tom, aby sa na Slovensku založila platforma pre obehovú ekonomiku.Zdroje : foto: Ivan Kelement
Publikované : 26.5.2019    Autor: PhDr. Erik Mihalko
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk