facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Green Resort – prímorské mesto za 1,4 miliardy eurGruzínsko plánuje posilniť rozvíjajúci sa cestovný ruch v krajine. Aj z toho dôvodu začalo na brehu Čierneho mora s výstavbou nového zeleného mesta. S financovaním megalomanského projektu pomôžu traja českí a jeden slovenský podnikateľ.


Gruzínske pobrežie Čierneho mora v lokalite Kabuleti je jedinečné vďaka magnetickému piesku a magnetitu, ktorý sa tu vyskytuje. Veľmi vzácne sú aj borovicové lesy, ktoré sa nachádzajú v okolí. Ich peľ miestni obyvatelia využívajú na posilňovanie imunitného systému. Práve v tejto lokalite sa investori rozhodli vybudovať moderné zelené mesto, ktoré dostalo názov Green Resort. „Náš projekt je odvážny, šetrný k životnému prostrediu a rešpektuje miestnu krajinu. Podarilo sa nám vytvoriť komplex, ktorý uspokojí dopyt po kvalitných službách s neustále rastúcim počtom zahraničných hostí, ale aj investorov, ktorí hľadajú kapitálové zhodnotenie svojej investície,“ píše sa na oficiálnej webovej stránke komplexu Green Resort.

Green Resort, Gruzínsko, mesto, výystava

Miliardová investícia

Investori sa pre výstavbu nadčasového komplexu rozhodli aj kvôli výhodnej daňovej a ekonomickej politike súčasnej gruzínskej vlády. V prvej etape projektu sa preinvestuje 85 miliónov eur, v druhej, viac ako 70 miliónov eur. Celkové náklady sa odhadujú na 1,4 miliardy eur. Zelené mesto, v ktorom svoj nový domov nájde 10-tisíc ľudí, vyrastie na rozlohe takmer 400 hektárov. Okrem bytov, apartmánových domov, golfových ihrísk a kúpeľov je v Green Resorte naplánovaný aj luxusný hotel s 500 izbami. „Nebudú chýbať vlastné kúpele, stravovacie podniky, konferenčné priestory, ale aj heliport pre vrtuľník,“ prezradil pre český server idnes.cz vedúci realizačného tímu Radek Leskovjan. Za projektom Green Resortu stoja traja českí a jeden slovensko- gruzínsky podnikateľ. Ide o biznismenov Radka Brázdu, Mareka Šaka, Romana Vývodu a Levana Šerazadišviliho. Dvaja z investorov, Radek Brázda a Levan Šerazadišvili, už majú s investovaním do nehnuteľností v Gruzínsku skúsenosti. Denník Hospodárske noviny upozornil, že cez spoločnosť L&R Company postavili pri pobreží niekoľko bytových domov a ďalšie sú vo výstavbe. Do projektu je zapojený aj Lukáš Bagman, ktorý vlastní hoteliersku sieť Bagman Hotels.

Green Resort, Gruzínsko, mesto, výystava

Nadčasový dizajn

O vizuálnu stránku jednotlivých objektov sa postaralo architektonické štúdio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. „Tento projekt bude perlou Čierneho mora a zaistí to, že Gruzínsko sa stane lídrom cestovného ruchu v tejto oblasti,“ povedali pri poklepávaní základného kameňa pre miestne médiá zástupcovia gruzínskej vlády. V meste nebude chýbať moderné golfové ihrisko, futbalové štadióny podľa noriem Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), bežecké trate a ďalšie priestory na trávenie voľného času. Zelené mesto bude postavené z ekologických materiálov, pričom stavitelia chcú v čo najväčšej možnej miere využiť smart a cleantech technológie. Pri každom dome sa ráta s nabíjacími stanicami pre elektrické autá a domy budú vybavené solárnymi panelmi. Automobily zaisťujúce technickú údržbu a odvoz komunálneho odpadu budú výlučne elektrické, aby sa šetrilo životné prostredie.Zdroje : archív Green Resort
Publikované : 28.12.2019    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk