facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Globálne otepľovanie stupňuje silu oceánovNajnovšie vedecké výskumy uskutočnené v Španielsku odhalili, že moria a oceány sa stávajú vplyvom klimatických zmien ničivejšie ako v minulosti.


Otepľovanie planéty má za následok nielen roztápanie sa ľadovcov, ale spôsobuje aj väčšie a silnejšie vlny, ktoré sú pri búrkach schopné na pobreží napáchať oveľa väčšie škody. Vedci, ktorí detailne skúmali správanie Atlantického oceánu, zistili, že má oveľa viac energie a ničivejšiu silu ako pred desiatkami rokov. Výsledky svojej štúdie publikovali v časopise Nature Communications. „Oceánske teploty dosiahli za posledných 30 rokov rekordné hodnoty. Je isté, že so stúpajúcou teplotou stúpa aj hladina morí a oceánov,“ informoval výskumník z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz Borja Gonzalez Reguero. Získané údaje by podľa jeho tímu mali byť varovným signálom pre ľudstvo.

Morské vlny sa zväčšujú

Podľa zistení vedcov sa od roku 1985 každý štvrtý rok zmenila výška vĺn o jedno percento. Tieto údaje sú kľúčové z hľadiska vplyvu na námornú dopravu, ale aj na prístavy. Pri búrkach totiž ľuďom žijúcim na pobreží hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo ako v minulosti. Ohrozené sú nielen ich životy, ale aj majetok. „Po prvýkrát sme zistili súvis medzi globálnym otepľovaním a vlnovým podnebím. Isté je, že od roku 1948 sa celosvetovo zvýšila sila vĺn o 0,4 percenta ročne a tento nárast súvisí so zvyšujúcimi sa teplotami morského povrchu,“ vyjadril sa Borja Gonzalez Reguero pre portál Climate News Network.

 Zdroje : foto - depositphotos
Publikované : 21.6.2019    Autor: Veronika Ladžonová
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk