facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Energia z Atlantiku postačí pre celý svetNedávno publikovaná štúdia označila Spojené štáty americké za krajinu, ktorá nedostatočne využíva svoj potenciál. Nevyužité možnosti sa týkajú najmä výroby energie z vetra v oblasti severného Atlantiku.


Výskumníci z Carnegie Science totiž zistili, že vietor, ktorý prúdi nad týmto oceánom, má obrovskú silu. V prípade, že by sa na mori postavili veterné turbíny boli by schopné vyprodukovať oveľa viac energie ako ktorýkoľvek veterný park na svete. Dôvodom je to, že na pevnine vietor naráža na odpor budov či vegetácie, ktorá mu stojí v ceste. Nad oceánom mu v prúdení vôbec nič nebráni. Odborníci tvrdia, že ak by sa využíval potenciál severného Atlantiku v lete, stačilo by to na zásobovanie energiou pre celé Spojené štáty alebo Európu.

V zime je však sila vetra nad Atlantikom taká mohutná, že vyrobená energia z veterných turbín na mori by postačovala pre potreby celého sveta. Paradoxom je, že práve USA vo výrobe energie z vetra výrazne zaostávajú nielen za Európou, ale aj za zvyškom sveta.Zdroje :
Publikované : 28.11.2017    Autor: Ing. Juraj Mýtny
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk