facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Dizajnová veterná turbína bez lopatiekŠpanielska spoločnosť predstavila pred niekoľkými rokmi start-up s názvom Vortex, čo v preklade znamená vír. Vďaka dômyselnej konštrukcii dokáže zariadenie vyrábať energiu z vetra, aj keď nemá žiadne vrtule. 


Firma najnovšie oznámila, že predaj technológie plánuje v Európe spustiť už na budúci rok. Podariť by sa jej to malo aj vďaka tomu, že Európska únia poskytla projektu financovanie z fondu na výskum a inovácie v rámci Horizontu 2020. Odporcovia veterných elektrární tejto technológii vyčítajú, že aj keď vyrába zelenú energiu, je nadmerne hlučná. Zdĺhavá a finančne náročná je aj inštalácia celého zariadenia. Tvoria ju totiž vysoké stožiare, na ktorých sú umiestnené obrovské vrtule, ktoré roztáča vietor. Inovatívna spoločnosť zo Španielska sa pred niekoľkými rokmi rozhodla od základu zmeniť konštrukciu veterných turbín. Vyvinula novú generáciu zariadení, ktoré nemajú vrtule, a na výrobu energie využívajú len kmitanie. „Vortex Bladeless je radikálna firma, ktorá chce úplne zmeniť spôsob, akým získavame energiu z vetra,“ napísal o spoločnosti magazín Forbes.

Vortex, turbína

Nižšie náklady

Mechanizmus nepoužíva žiadne ozubené kolesá, vrtule a ani olej. Celý systém pracuje na princípe prúdenia vzduchu a na základe kmitania valca vo vetre. Vďaka magnetom uloženým v základni stĺpika dokážu vývojári kontrolovať frekvencie vetra a zabudovaný alternátor premieňa mechanický pohyb na elektrickú energiu. Po rokoch testovania sa plánuje s predajom v Európe začať na budúci rok. Tomuto cieľu výrazne dopomohli aj financie od Európskej únie z fondu na výskum a inovácie. „Chceme, aby naša technológia mala podobnú cenu a podobné prevádzkové vlastnosti ako solárne panely. Komerčný produkt, ktorý uvedieme na trh, nebude veľmi odlišný od prototypov Tacoma,“ uviedli dizajnéri na svojej oficiálnej stránke vortexbladeless. com.

            Podľa výrobcov bude ich spôsob získavania elektrickej energie o 40 percent lacnejší ako doteraz a efektivita výroby elektrickej energie sa zvýši o desiatky percent. Výhodou je, že štíhla konštrukcia umožní umiestnenie viacerých valcov vedľa seba. Energetici Vortexu testujú menší generátor Mini s výkonom 4 kW. Ten je určený pre rodinné domy a pre malé prevádzky. Keď firma získa spätnú väzbu od zákazníkov, plánuje do predaja uviesť aj model s výkonom jeden megawatt, ktorý bude určený pre energetické spoločnosti.Zdroje : foto - Vortex Bladeless
Publikované : 21.9.2019    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk