facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Clo na uhlík pomôže naším firmám, ale zvýši produkované emisieEurópska komisia uvažuje nad zavedením dovozného cla na oceľ, hliník a cement. Pokiaľ by Brusel pristúpil k takémuto kroku, výrazne by to mohlo ovplyvniť slovenskú ekonomiku. 


Firmy v Európe nedokážu kvôli emisným povolenkám konkurovať spoločnostim ktoré podnikajú mimo Únie. Analýza Inštitút environmentálnej politiky (IEP) poukazuje na to, že uhlíkové clo by pomohlo zvýšiť produkciu v priamo dotknutých sektoroch o 6,3 percenta. Pre naše hospodárstvo, ktoré je závislé na priemysle, by to znamenalo výraznú pomoc. Podľa štúdie totiž priemyselná výroba tvorí 28 percent z celkového hrubého domáceho produktu Slovenska.

„Dodržiavajúc pravidlá medzinárodného obchodu by uhlíkové clo efektívne zdražilo vybrané dovážané produkty na úroveň domácich a zároveň by vytvorilo tlak napríklad na vládu v Číne, aby zavádzala opatrenia na znižovanie emisií svojich podnikov podobne, ako to robí Európska únia," uvádzajú autori štúdie z IEP. Analytici zároveň dodali, že pri zvýšenej produkcii našich podnikov by vzrástli celkové vyprodukované emisie. Ročne by Slovensko vypustilo do ovzdušia o 1,2 percenta viac oxidu uhličitého ako doteraz.  Zdroje : foto - Pexels
Publikované : 02.7.2020    Autor: redakcia Green Magazine, TASR
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk