facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Bicykel vyrobený z kávových kapsúlKreatívna myšlienka založená na recyklácii, dva roky vývoja a 300 použitých kávových kapsúl. To sú tri ingrediencie, ktoré sa spojili, a vďaka tomu vznikol špeciálny bicykel s názvom RE:CYCLE. 


Jeho vynálezcom je švédsky dizajnér Jimmy Östholm v spolupráci s výrobcom kávy, firmou Nespresso. Ich spoločným cieľom bolo nájsť efektívne využitie pre miliardy použitých kávových kapsúl, ktoré každý rok končia na skládkach po celom svete. V prípade spoločnosti Nespresso, ktorá patrí pod značku Nestlé, ide o ďalší pokus v snahe o ochranu životného prostredia a o zelenšiu planétu Zem. Aj týmto krokom sa firma snaží podporovať cirkulárnu ekonomiku a zbytočne neplytvať prírodnými zdrojmi. Už dávnejšie sa začal v kávových kapsulách používať hliník, ktorý sa dá roztaviť a opätovne využiť. Práve hliník pochádzajúci z použitých kapsúl poslúžil dizajnérovi a majiteľovi firmy Vélosophy, Jimmymu Östholmovi na výrobu bicykla RE:CYCLE. Najväčšou výzvou pre jeho kolegov bolo nájsť spôsob, ako premeniť ľahký hliník na dostatočne tuhý materiál, ktorý by vyhovoval bezpečnostným normám pri výrobe bicyklov. „Jadrom našej filozofie je záväzok trvalého a pozitívneho dopadu na svet. Pracujeme s recyklovaným hliníkom pri navrhovaní a pri výrobe vysoko kvalitných bicyklov, ktoré vyvažujú udržateľnosť a dizajn,“ uviedol dizajnér Jimmy Östholm pre webovú stránku Vélosophy.

Pomáha chudobným deťom

Bicykel z kapsúl má viacero konštrukčných detailov, ktoré naznačujú jeho pôvod. Farba rámu odráža obal kávy Arpeggio Nespresso, zvonček má tvar kávovej misky a nosný kôš s popruhmi sa dá použiť na zaistenie kávovej šálky. Dizajnéri sa rozhodli vyrábať bicykle z použitých kávových kapsúl hlavne preto, že podľa publikovaného prieskumu spoločnosti Halo skončí každý rok na skládkach až 56 miliárd kávových kapsúl od rôznych výrobcov. Práve to bolo impulzom pre nové nápady. „Každý kúsok hliníka, ktorý existuje, by sa mohol znovu recyklovať do nových výrobkov. Stali sme sa fanúšikmi spoločnosti Nespresso. Obdivujeme ich úsilie o udržateľnosť. Spoločne chceme dokázať, že recyklácia môže byť aj štýlová a snažíme sa pozitívne ovplyvniť svet,“ uvádza spoločnosť Vélosophy na svojej webovej stránke. Nejde pritom o prvý pokus spoločnosti zhotoviť z kávových kapsúl niečo plnohodnotné. V minulosti sa použili napríklad pri výrobe švajčiarskych nožov alebo písacích pier. Cena ekologického bicykla je 1 290 eur, jeho majitelia kúpou nepodporujú len myšlienku recyklácie, ale pomáhajú aj chudobným deťom v Afrike. Jimmy Östholm totiž spolupracuje s organizáciami UNICEF a World Bike Relief. Z každého predaného bicykla RE:CYCLE sa časť peňazí použije na kúpu ďalšieho bicykla pre ženy a pre dievčatá v Ghane. Tie potom na nich dochádzajú do školy za vzdelaním alebo do práce.Zdroje : archív Vélosophy
Publikované : 12.1.2020    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk