facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Bezobalovým obchodom sa daríSpôsob života s názvom Zero Waste sa stáva čoraz populárnejším. Jeho základnou myšlienkou je neplytvať a snažiť sa produkovať čo najmenej odpadu. 


Výsledkom toho je, že za posledné tri roky vznikli na Slovensku desiatky bezobalových obchodov. Napriek tomu neustále pribúdajú ďalšie, ktoré sa tešia veľkému záujmu zákazníkov. Portál Eco Hero zmapoval, v ktorých mestách sa nachádzajú. V bezobalovom obchode sa dá kúpiť sušené ovocie a potraviny, napríklad ryža, sója, šošovica, nebalený olej alebo cestoviny. K dispozícii je väčšinou aj prírodná drogéria, rôzne druhy aviváže, mydlá a ostatné doplnky. Zásadný rozdiel oproti supermarketom je v tom, že tovar je voľne umiestnený v sklenených dózach. Po odvážení si zákazníci nákup odložia do papierových vrecúšok alebo do nádob, ktoré si priniesli z domu. Cieľom je chrániť prírodu a neprodukovať zbytočné množstvo odpadu. Igelitky alebo mikroténové vrecká by ste tu hľadali márne.

bezobalový obchod, Slovensko,

Za necelé tri roky vzniklo u nás takmer 40 takýchto predajní. Webová stránka Eco Hero informovala, v ktorých mestách sa nachádzajú. „Zero Waste má na Slovensku rastúci trend. Keď sme prvýkrát vytvárali zoznam týchto prevádzok, bolo ich dvadsať. Dnes ich funguje spolu tridsaťdva. Už nám nič nebráni pripojiť sa ku komunite ľudí, ktorí bojujú proti znečisťovaniu a nevytvárajú zbytočný odpad pri nakupovaní,“ povedala Barbora Bošková, zakladateľka internetového portálu Ecohero.sk.

Široký sortiment

Špecializované predajne sa nachádzajú v Bratislave, v Trnave, v Prešove, v Trenčíne, v Banskej Bystrici, v Humennom, v Piešťanoch a v takmer každom väčšom meste na Slovensku. Nakúpiť v nich môžete bežné veci, ale aj prenosné poháre na kávu. „Ponúkame antikorové slamky na nápoje, bambusové zubné kefky, špeciálne hubky z tekvice, ktoré sa nazývajú lufy, a množstvo potravín,“ vymenúva sortiment majiteľka PACK-LESS v Trnave Linda Mankovecká.

bezobalový obchod, Slovensko,

Hlavnou myšlienkou všetkých takýchto predajní je vytvoriť lepšiu alternatívu pre supermarkety. No hlavne ich motivovať k tomu, aby minimalizovali množstvo produkovaného odpadu. „Snažiť sa žiť spôsobom Zero Waste je pomerne jednoduché. Ja som začala od seba, lebo som si uvedomila, že takýto prístup je nevyhnutný a nechcela som prispievať k vykorisťovaniu našej Zeme,“ uzavrela majiteľka PACK-LESS Linda Mankovecká.  

Kompletný zoznam bezobalových obchodov na Slovensku nájdete tu: https://ecohero.sk/bezobalove-obchody-na-slovensku/Zdroje : foto: archív Green Magazine
Publikované : 06.10.2019    Autor: PhDr. Erik Mihalko
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk