facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Špeciálna podlaha dokáže generovať elektrinuŠvajčiarski vedci vyvíjajú prototyp drevenej podlahy, ktorá produkuje obnoviteľnú energiu len tým, že po nej kráčate.


Vynález spočíva v tom, že podlaha kombinuje smrekové drevo, silikón a nanokryštály. Zariadenie, ktoré dostalo názov Nanogenerátor, funguje na princípe dvoch dosiek medzi ktorými sú umiestnené elektródy. Drevená podlaha sa po krátkom šliapnutí na ňu dokáže elektricky nabiť vďaka fenoménu nazývanému triboelektrický efekt. Anglický denník The Guardian uviedol, že takýto efekt sa objavuje keď sa elektróny premiestňujú medzi jednotlivými objektami. Pre predstavu, je to niečo podobné, ako keď vzniká statická elektrina pri šúchaní balóna o vlasy.

Aj keď má drevo špecifické vlastnosti, vedcom sa podarilo využiť jeho potenciál, napriek tomu, že nemá veľkú tendenciu priťahovať elektróny. "Drevo ako také, je strašný triboelektrický materiál, ale je to výborný stavebný materiál. Našim cieľom bolo demonštrovať možnosť úpravy dreva na triboelektrické s pozitívnym dopadom na životné prostredie," uviedol autor štúdie a vedúci skupiny výskumu drevených materiálov na Švajčiarskej technologickej univerzite Guido Panzarasa.

Prototyp elektrickej podlahy veľkosťou pripomína papier A4. Vedci vďaka nej dokázali vyprodukovať dostatok energie na napájanie bežnej domácej LED žiarovky. V prípade že by sa takáto technológia použila na celú podlahovú plochu domu, alebo kancelárie, mohla by z nej vyprodukovaná elektrina napájať väčšie elektrické spotrebiče, alebo nabíjať mobilné telefóny. Technológia je zatiaľ len vo fáze vývoja. Cieľom vedcov je čo najskôr uviesť tento prototyp do bežného komerčného využitia.Zdroje : Foto: Jianguo Sun, Kunkun Tu, Simon Büchele, Javier Pérez-Ramírez, Ingo Burgert, Guido Panzarasa
Publikované : 06.9.2021    Autor: Lukáš Hurban
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk