facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Čističku vody poháňa slnečná energiaSpoločnosť Phaesun postavila v Afrike solárny prístroj na odsoľovanie a na čistenie vody. Zariadenie sa nachádza v dedine Ndedo v Tanzánii. Obyvateľom dokáže stroj umiestnený v studni každý deň poskytnúť viac ako 2-tisíc litrov pitnej vody.


O potrebe takéhoto zariadenia v tanzánskej dedine sa technologická firma dozvedela prostredníctvom misionárov z Mission Eine Welt. Niektorí jej členovia totiž s miestnymi Masajmi dlhé roky udržujú blízky kontakt. Potrebu pitnej vody v chudobnej časti Afriky sa snažili vyriešiť dlhodobo. Nakoniec sa im to podarilo pomocou inovatívneho odsoľovacieho systému, ktorý pracuje na princípe elektrodialýzy. Tento prístroj umiestnený v studni dokáže poskytnúť viac ako 2-tisíc litrov vody denne. Nepoháňa ho benzín, ale len slnečná energia. „Bolo úžasné pozorovať, ako moderná čistička zapadla do tradičného spôsobu života Masajov. Jej výhodou je, že neprodukuje žiaden odpad. Poskytuje len veľmi vzácnu čistú vodu,“ povedal pre časopis PV-Magazine manažér firmy Phaesun Florian Martini, ktorý sa podieľal na jej výstavbe.

Ďalšie projekty v krajine

Špeciálna čistička v dedine Ndedo je celkovo siedmou v rámci iniciatívy REvivED Water Project. Predchádzajúce zariadenia od firmy Phaesun zásobovali pitnou vodou školy, kostoly aj domácnosti v Afrike a v Indii. Tento prístroj nepochybne ušetrí miestnemu obyvateľstvu množstvo práce. V období dažďov síce Masajovia dokázali zachytiť dostatočné zásoby pitnej vody pre seba aj pre dobytok, ale tá im nestačila. „V období sucha museli využívať podzemnú vodu, ktorá je slaná, a jej spracovanie bolo preto veľmi náročné,“ opísal podmienky obyvateľov miestny misionár Eberhard Westhauser pre portál pv-magazine.com.Zdroje : archív Phaesun
Publikované : 02.6.2020    Autor: Martin Benka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk